Bilgi Evde Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları

Meta başlık: Evde Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları

Meta açıklama: Evde Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları

Yazdır

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Evde Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları

Evde veya iş yerinde bilgisayarız bir hayat artık mümkün değil. Hayatımızda önemli bir yeri olan bu cihazların bakımlarının da yapılması oldukça önemli. Gerekli önlemleri almadan yapılan bir site ziyaretinde; bilgilerinizin çalınmasından tutun da, yedeğini almadığınız dosyalarınızın sabit disk arızası nedeniyle silinmesine kadar, önceden önlem alındığında sorun yaşanmayacak bir çok olumsuz şey yaşayabilirsiniz. Bilgisayar Bakımı Yapmanın Basit Yolları başlıklı yazımda, bilgisayarınızda oluşabilecek arızaları önceden öngörerek gerekli önlemlerin alınması için yapılması gerekenleri sıralayacağım.

Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi bilgisayarda da önceden önlem almak, sonradan karşılaşılacak ciddi ve pahalı sorunların yaşanmasını engelleyecektir.

Bilgisayardaki Önemli Dosyaları Yedekleyin

Bilgisayardaki önemli verilerin korunması için yapılması gerekenlerin başında yedekleme geliyor. Bazen, yedek alınmadığı için veri ve emek kaybı söz konusu olabiliyor. Yazılım, müzik parçaları veya üzerinde çok çalıştığınız bir dosyanın yedeklenmesi, bilgisayarınızda oluşabilecek bir disk arızası nedeniyle veri kayıplarındaki pişmanlıkları ortadan kaldıracaktır. Yedekleme işlemi için taşınabilir USB disk veya belleklerle birlikte günümüzde oldukça popüler olan bulut depolama alanları da kullanılabilir.

Bulut tabanlı yedekleme servislerinin neredeyse tamamı belli bir kullanım alanına kadar ücretsiz hizmet veriyor. Daha fazla alana ihtiyaç olduğunda, yıllık veya aylık olarak ödeme yaparak yedeklerinizi kolayca alabiliyorsunuz. Veri kaybı yaşamamak için unutulmaması gereken en önemli şey, sorun olmadan alınacak küçük önlemler ile bilgilerinizi sigorta ettirmektir. Bilgileri yedekleyerek sigorta ettirebilirsiniz. Herhangi bir arıza durumunda, kaybolan verilerinizin yerine getirilmesindeki harcanacak para ve emek, önceden yedeklemedeki harcama karşısında oldukça büyük olacaktır.

Bilgisayarda bakım yaparken cihazdaki önemli bilgilerin yedeklerinin alınması ilk sırada geliyor.

Bilgisayardaki Yazılımların Güncel Tutulması

Bilgisayardaki işletim sistemini veya kullanılan yazılımların güncel tutulması artık bilgisayar kullanıcısının isteğine bağlı değildir. Özellikle, işletim sistemindeki güncellemeler, bilgisayar kullanıcısına bilgi verilerek ivedi şekilde yapılabilmektedir. Önemsiz e-postalar, virüsler, solucanlar, kötü amaçlı yazılımlar, güvenlik ihlalleri, donanım uyumsuzlukları ve yazılım çakışmaları artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Yerine göre hayati derecede önemli bilgilerinizin bulunduğu bilgisayarınızdaki işletim sistemi ve yazılımların eski sürümde kalması, güvenlik açıklarından olumsuz etkilenebileceğiniz anlamına geliyor. İşletim sistemleri yayınlandığı günden itibaren güvenlik açıklarına karşı korumasız duruma geldiğinden, yapılacak güncellemelerin ivedi şekilde yüklenmesi büyük önem arz etmektedir. Bilgi sızıntılarının büyük çoğunluğu eski işletim sistemi veya yazılım sürümü kullanılan bilgisayardaki bir açığın kullanılması sonucu olmaktadır. Bilgisayardaki açıkların kapatılması da güncellemelerin yüklenmesi ile sağlandığından, cihaz bakımının ön önemli bileşenlerinden birisi de işletim sistemi ve yazılımlarınızın güncellenmesidir.

Bilgisayarda işletim sistemi güncellemelerinin yüklenmesi son kullanıcıya bırakılmamakla birlikte, özellikle büyük güncellemelerde onay yine son kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Bilgisayar bakımı yaparken işletim sistemindeki son güncellemelerin de yüklenmiş olduğundan emin olmak, eğer yüklenmemişse yüklemek oldukça önemlidir. Bazı durumlarda güncelleme zaman alabildiğinden, güncelleme yaparken cihazı açık bırakmak veya bilgisayarda diğer işlerinizi yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Güncelleme esnasında bilgisayar birkaç defa açılıp kapanabilir veya işlemler uzun sürebilir.

Bilgisayarların güncel tutulması o kadar önemli bir konudur ki, bunun için kurulmuş şirketler ve programlar vardır. Özellikle kurum bilgisayarlarında, merkezi güncellemeler için özel personel ve yazılımlar kullanılmaktadır.

Antivirüs Programı

Özellikle Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda, sektörde güven sağlamış bir antivirüs programının bulunması oldukça önemlidir. Bilgisayar bakımı esnasında antivirüs uygulamasının açık ve güncel olduğundan emin olmak gerekir. Eğer güncel değilse güncellemesinin yapılıp, bu işlemi otomatik olarak yapacak şekilde ayarlamak gereklidir.

Bilgisayar Temizliği

Bilgisayar bakımının önemli bileşenlerinden birisi de temizliktir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar çalıştıkça kasa içinde toz biriktirirler. Ayrıca klavye ve ekran da tozlanır. Soğutma için kullanılan fanlar zamanla tozlanarak ses yapmaya başlar. Tozlanan fanlar işlevselliğini de kaybederek bilgisayarın ısınmasına ve kilitlenmesine neden olabilir. Rutin bakım esnasında; soğutma fanları, klavye, fare ve monitör temizliği, cihazın performansı ve çalışma ortamı açısından olumlu etki yapacaktır. Bilgisayar kasa ve kapağının açılması bazen sorun oluşturabilir. Bu işlemi yapmadan önce internette araştırma yapmak yararlı olacaktır.