Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

Yazdır

braveturks

Çalışkan üye
Yasaklı üye
3 Ocak 2017
1,011
839
113
38
Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Bu soruyu yıllar önce kendime sormuştum. Çeşitli fikirleri görüşlerin olduğu yazılar okumuştum. Eminim ki hala birçok insanımız bu sorulara cevap arıyor ya da bir dilde karar kılmaya çalışıyordur. İlk bilgisayar programı öğrenme girişimimden bu tarafa yaklaşık 10 yıl geçti. Hala herhangi bir programlama dilini başlangıç düzeyinin üstünde bilmiyorum. Ama hangi programlama dilini/dillerini öğrenmeliyim sorusunun cevabını buldum.

Ben her ne kadar cevabı buldum desem de bu sorunun net bir cevabı yok. Örneğin web tabanlı mı platform tabanlı mı uygulama geliştireceksiniz?
Eğer platform tabanlı uygulama geliştirecekseniz; hangi platformu tercih edeceksiniz? Windows mu Linux mu, Mac mi? Ya da platform bağımsız mı takılacaksınız?Kod yazmayı öğrenirken geleceğe dair ticari kaygılarınız / beklentileriniz var mı? Tüm bu soruların cevapları aynı zamanda hangi programlama dilini öğrenmeliyim sorusunun cevabını da belirleyecektir. Ayrıca içinde bulunduğunuz zaman dilimi de bu kararınızı etkileyecektir. Örneğin, 2000'li yılların başlarında web sitesi ve forum sistemleri çok popülerdi. O zamanlar facebook ve diğer sosyal medya siteleri yoktu. Alemin sosyal mekanı forumlardı. Konu forumlar olunca önce çıkan dil PHP oluyordu. O dönemde benimde kendime ait forum ve portal sistemlerim oldu. Buna bağlı olarak ben PHP diline odaklandım. İlk kod yazma deneyimim PHP ile oldu.

Bugüne gelirsek android diye bir dünya var. Her geçen gün daha da yaygınlaşmaya devam ediyor. Basit ve küçük uygulamalar yazıp para kazanmaya bile başlayabilirsiniz. Ya da "COOL" olmak için kendi uygulamanızı yazıp arkadaşlarınıza hava bile atabilirsiniz(Ergenler için söylüyorum.) Ya da bir oyun ya da uygulama yazarsınız hayatınız değişir. Peki tüm bunları hangi programlama dili ile yapacağım? Tabii ki Android deyince akla Java geliyor. Bende bu aralar Java'ya bakıyorum. Yani java öğrenmeniz gerekli...

Ya da hobi olarak kendi bilgisayar programınızı yazmak istiyorsunuz. Hangi dili öğrenmeliyim diye düşünmeye başladınız sanırım. Muhtemelen işletim sistemi olarak da Windows kullanıyorsunuz. Bu durumda geriye tek bir dil kalıyor. C# (C Sharp). C Sharp yapı olarak Java'nın çok benzeri bir dildir. Microsoft Visual Studio diye harika bir kod yazma editörü var. 2009 yılında bu dile merak salmış console ekranında uygulamalar yazmıştım. 2014 yılında okula kütüphane otomasyonu kurmuştum. Bari bir artistlik daha yapayım kendi kütüphane programı yazayım dedim. Oturdum C Sharp çalıştım. Çok güzel videolu dersler ve Türkçe kaynaklar var.

Günlerden bir gün yine gaza geldim. Windows'u hayatımdan çıkardım. Linux'a geçeyim dedim. (Baya gaza gelmişim çünkü Windows'u kolayca hayatınızdan çıkaramazsınız.) Linux Mint kullanıyorum. Baya da güzel. (2008 yılında Milliyetçi damarım tutmuştu Pardus kurmuştum bu arada) Linux kullanırsanız C Sharp'a gerek kalmaz. Çünkü C Sharp ile sadece Windows platformu için yazılım geliştirebilirsiniz. Esnek, hızlı, güçlü gelecek vadeden bir programlama dili arayışına girdim. Nasıl oldu hatırlayamıyorum. Python ile tanıştım. PHP ve C Sharp'tan sonra Python bana sadeliğin zarafeti gibi geldi. Kalabalık kod satırları gitmişti. Okunabilirliği yüksek derlemeye gerek kalmadan satır satır her kod satırını anında test edebildiğiniz Dehşet-ül Vahşet bir dil karşıma çıkmıştı. Tüm bunlardan daha güzel ne biliyor musunuz? Bu dil için bir Türk tarafından hazırlanmış, Türkçe yazılmış mükemmel bir kaynak var. Hem de beleş. :) inceleyebilirsiniz. Kitabın hemen hemen tamamını kod örnekleri ile birlikte çalıştım.

Yine günlerden bir gün. Hayatım bir anda değişti. Kendimi bambaşka bir iş sahasında çalışırken buldum. Telefon Tamir ve Yazılımı. Telefonlar ile daha fazla iç içe olunca Java karşınıza çıkıyor. Ben de Java diline bir bakayım dedim. Ayrıca Java %18'lik kullanımı ile dünyada en çok tercih edilen dil. Android sizi ilgilendirmese bile ister Windows ister diğer platformlar olsun yazılım geliştirmek için tercih etmeniz gereken bir dil, Java.

Bu kadar laf kalabalığından sonra hala hangi dili öğrenmeliyim diyorsanız:

• Web tabanlı uygulamalar geliştirecekseniz: 1. Javascript 2. PHP ikisini beraber öğrenmek iyi olur
  • Windows tabanlı yazılım geliştireceksiniz: C Sharp
  • Her platforma hitap etmek için(Windows, Linux, Mac ve diğer) Java. Java'da bir söz vardır. Bir kere yaz her yerde çalıştır.
Diyelim ki, programlama dillerine çok yabancısınız. Kolay bir başlangıç yapmak ve işin mantığını kavramak istiyorsanız Python harika bir dil.

• Beğen
Tepkiler: silivriserdar

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Tabii ki Visual C++. Assembly de candır. Gerisi heyecan. Ve de ".Net" .

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Yeni başlayanlar o zaman basic ten başlasın. gwbasic mesela. Programlama mantığını öğrenmek için algoritmalara çalışmalı.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Cehalet mutluluktur.
;)

İşin şakası bir yana, önce ne yapacağınıza karar vermelisiniz.
Daha sonra o konu ile ilgili eğitim almalısınız.
Aksi halde, bazı şeylere boş yere öğrenmiş ve zaman kaybetmiş olursunuz.