Microsoft Windows 95 Türkçe

Yazdır

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Macintosh cihazlardan sonra windows 3 ve 3.1 kullanıp, cennet bu işte dedirten bir yazılım. Ama sonra bir mouse un bile tanıtılması işkence haline geldikten sonra, kasayı ayrı, monocrome monitörü ayrı ayrı pencereden atasım gelen yazılım. Simulasyon oyunlarını çok severdim. Hiç unutmam, bir uçak savaş oyununu 42 diskete çektirmiştim. Ben bilgisayara yükleyene kadar, oyunun yeni sürümü çıkmıştı. :zuhaha:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
Macintosh cihazlardan sonra windows 3 ve 3.1 kullanıp, cennet bu işte dedirten bir yazılım. Ama sonra bir mouse un bile tanıtılması işkence haline geldikten sonra, kasayı ayrı, monocrome monitörü ayrı ayrı pencereden atasım gelen yazılım. Simulasyon oyunlarını çok severdim. Hiç unutmam, bir uçak savaş oyununu 42 diskete çektirmiştim. Ben bilgisayara yükleyene kadar, oyunun yeni sürümü çıkmıştı. :zuhaha:

:zuhaha:

• Beğen
Tepkiler: leonidasss

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Bana yurt dışından commodore gelmişti 89 90 larda. Sistem kaseti 60 lıktı sadece açılması için bir saat beklerdik mahallenin bütün çocukları bize doluşurdu almanca ve fransızcaydı genelde kasetleri sözlükten çözmeye çalışırdık. Güzel günlerdi.

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Bana yurt dışından commodore gelmişti 89 90 larda. Sistem kaseti 60 lıktı sadece açılması için bir saat beklerdik mahallenin bütün çocukları bize doluşurdu almanca ve fransızcaydı genelde kasetleri sözlükten çözmeye çalışırdık. Güzel günlerdi.

Gwbasic' ten, Qbasic' ten, Cobol'dan, Lotus'tan hele hele MsDos 6 komutlarından aldığım zevki şu an alamıyorum. 42 tekmil disketi birer birer yükledikten sonra o çizgi film gibi oyunları oynarken muazzam zevk alırdım. Hayatımda iki dönem vardır. Siyah Beyazdan Renkliye geçiş dönemim olarak. İlki, 1980 de tepesine vura vura aptal ettiğimiz Telefunken televizyonumuzu çöpe atıp, sekiz kanal hafızalı Philips renkli televizyonunu 40 gramlık bilezik satarak aldığımız ve sadece renkli olan 1980 Olimpiyatlarını, sinema seyreder gibi çekirdek çitleyerek seyrettiğimiz dönem.. İkincisi ise 1990 da monochrome ekranlardan kurtulup renkli monitor kullanmaya başladığım dönemdir. 5,25inch disketler vardı. Karton gibi. Bükülür falan. Birşey olmazdı. Bilgisayara dikine sokardık. Komşumuzun reno arabasını 7000 dolara satıp, 9000 dolara monochrome ekran 40mb hdd, çift floppy disket sürücü, 32mb ram bilgisayar ve nokta vuruşlu yazıcı aldığını hatırlarım ve tebessüm ederim. Epson da serviste çalışırken, o teke sakallı yazılımcı amcaların, kaptan black pipo tütünlerini koklamayı çok severdim. Yanlarına hususi oturur, Link programını yazmalarını seyrederdim. Epson servisle Link aynı çatı altındaydı o zaman. Off off. Yaralarımı deşmeyin.

• Beğen
Tepkiler: coban32

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Aynen ben hala ara ara basic ve Clipper ile uğraşıyorum. Hatta büybü bir haz alıyorum

symbazz

Çalışkan üye
Yasaklı üye
25 Ara 2016
3,806
2,405
163
54
Aynen ben hala ara ara basic ve Clipper ile uğraşıyorum. Hatta büybü bir haz alıyorum

Gwbasicte yazdığım ve linker ile exe ye dönüştürdüğüm çok ucube yazılımlarım vardı. Hele birisi vardı ki hiç sorma. Disket koruması programı yazmıştım. Şimdinin dongle aynısı. O disket olmadan program çalışmazdı. Disketi kopyalayamazdın. Öyle bir şey. Uğraşsam tekrar yazardım. Zamanında yanımızda Hacettepeli Bilg müh vardı. Yaptığım şeyi çözememişti. Karmaşık yapısı vardı.

• Beğen
Tepkiler: coban32

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
İlginç bir fikir tabiki ozaman lar için. Bende analog saat için abartısız 2 ay uğraşmıştım

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
İlk bilgisayarımı kullanmaya başladığımda, çoğu evde televizyon bile yoktu.
Disketlerden, başlangıç disketleri ile kurum yaptığımız günlerden nerelere geldik yahu.

Baris.Mizrakli

Aktif üye
Yasaklı üye
20 Eki 2017
173
147
43
22
PC Şuan W10da az kasma yapıyor. Win95 konusunu görünce bi mazii geldi aklıma.
Şuan Vista indirdim. Vista Kurucam. :)

Baris.Mizrakli

Aktif üye
Yasaklı üye
20 Eki 2017
173
147
43
22
Bence sistemi sorunlu diye çok abartıyorsunuz. 1GB ram ile Casper Masaüstüm vardı. Home Basic sürümünden. Çok da güzeldi bence :D