Android (İşletim Sistemi) Nedir?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Android (İşletim Sistemi) Nedir?
Android - Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır.
(Android, eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade eder. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır.
Bilim kurgu yapıtlarında sıkça karşılaşılır. Mekanik temelli olanlarına robot ya da cyborg da denir. Android, günümüzde sıklıkla organik unsurların da kullanıldığı robot biçimini adlandırmakta kullanılır.
Bu terimi ilk kez Fransız bilim kurgu yazarı Mathias Villiers de l'Isle-Adam, Yarın'ın Havva'sı adlı eserinde, insana benzer robot Hadaly için kullanmıştır.
Android - Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz işletim sistemidir.

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 250,000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanı sıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google'ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Open Handset Allience, 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinesini kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.

Google'ın Android Inc'yi Alışı:
Temmuz 2005'te Google, Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Palo Alto'da kurmuştur. Android'in kurucuları, Google'a çalışmak için giden Andy Rubin (Danger'in kurucusu), Rich Miner (WildFire'ın kurucusu), Nick Sears ve Chris White'dır. (WebTV'de çalışan ilk mühendislerden biri). Bu arada, Android Inc.'in işlevleri daha önce yaptıkları mobil işletim sistemleri kadar iyi bilinmemektedir ve bu da Google'ın Mobil Cihazlar pazarına gireceği söylentisini başlatmıştır. Buna karşın, bu süreç içinde pazara ne çeşit ürünle çıkacakları tam olarak belli olmamıştır.

Google'da, ekip (Rubin tarafından izin verilen) Linux tabanlı, taşınabilir cihazlar için geliştirdikleri, esnek, güncelleştirilebilir İşletim Sistemini yazmışlardır. Raporlara göre Google çoktan donanım serilerini, yazılım partnerlerini ve taşınabilir cihazlarda çeşitli derecelerde birlikte çalışacağı sinyalini vermiştir.

Android'in Gelişimi:
Google, Android'i satın aldıktan sonra telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurdu. Android'in gelişimi OHA eliyle yönetilmeye başlandı.

Nisan 2009'da Android 1.5 [Cupcake) yayınlandı. Bluetooth desteği, kamera kaydı, video gösterimi, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android'e kazandırıldı.
Eylül 2009'da Android 1.6 (Donut) yayınlandı.Ekran çözünürlüğü yükseltildi. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği Android'e kazandırıldı.
Ekim 2009'da Android 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlandı. HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırıldı. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklendi.
Mayıs 2010'da Android 2.2 (Froyo) yayınlandı. 720p ekran çözünürlüğü desteği eklendi.
Şubat 2011'de Android 2.3 (Gingerbread) yayınlandı. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklendi.
Yine Şubat 2011'de Android 3.0 (Honeycomb) yayınlandı. Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirildi.
Ekim 2011'de Android 4.0 (IceCream Sandwich) yayınlandı.Yüz tanıma fonksiyonları ve NFC ile dosya paylaşımı özellikleri eklendi.
Mart 2012'de Android Market'in adı Google Play olarak değiştirildi.
Temmuz 2012'de 4.1 (Jelly Bean) yayınlandı. Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android'e kazandırıldı.
Ekim 2012'de 4.2 (Jelly Bean) yayınlandı.

Bölümleri:
Android işletim sistemi beş kısımdan oluşur.
Çekirdek: Linux kernelidir. Güvenlik, hafıza yönetimi, süreç yönetimi, ağ yığınları ve sürücü modellerini içerir.
Android Runtime: Sanal makinedir. Dalvik Sanal Makinesini de içerir.
Kütüphaneler: Veritabanı kütüphaneleri, web tarayıcı kütüphaneleri, grafik ve arayüz kütüphanelerini içerir.
Uygulama Çatısı: Uygulama geliştiricilere geniş bir platform sunan kısımdır.
Uygulama Katmanı: Doğrudan Java programlama diliyle geliştirilmiş uygulamaları içerir.

Geliştirme:
12 Kasım 2007'de OHA, Android'in yazılım geliştirme teçhizatının önizlemesini yayınlamıştır ve bu önizleme, geliştirici ve hata giderici, kütüphane setleri, aygıt emülasyonu, dökümantasyon, örnek tasarılar, eğitim, SSS ve fazlasını içermektedir. Geliştiriciler, eğer Windows XP, Vista veya Mac OS çalıştıran x86 tabanlı ya da Linux kullanıyorlarsa Android-SDK'yı indirip kurmaları gerekmektedir. Gereklilikler şunları da kapsamaktadır:

Java Development Kit
Apache Ant
Python 2.2 veya yüksek versiyonu
Eclipse (yazılım) 3.2 veya yüksek versiyonu

Özellikler:
Android'in son sürümleri, çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle beraber gelmektedir. Android Market ile uygulamalar yüklenebilmektedir.

Handset Çizimler:
Sistem, VGA, 2D grafik arşivler, OpenGL ES 1.0 tabanlı 3D Grafik arşivlerine ve geleneksel telefon çıkışlarına son derece kolay uyum sağlar.

Depolama:
Bilgi depolama amaçlı SQLite kullanılmaktadır.

Bağlanabilirlik:
Android, GSM, Bluetooth, EDGE, 3G, NFC ve Wi-Fi bağlantısını destekler.

Mesajlaşma:

Hem SMS hem de MMS desteği vardır.

Web Tarayıcısı:
Android'in web tarayıcısı açık kaynak kodlu WebKit application framework üzerine kuruludur.

Medya Destekleri:
Android, MPEG-4, MP4, H.264, MP3, ve AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF gibi ses/video/resim formatlarını desteklemektedir.

Ek Donanımları:
Android, anti-titremeli video/foto kameraları, touchscreenler, GPS, pusulalar, accelerometrelerde son derece yeteneklidir.

Son düzenleme:

looupss

Aktif üye
Yasaklı üye
31 Ocak 2017
98
148
33
44
Android işletim sisteminde cihazlara USB aracılığıyla doğrudan erişim imkanı tanıyan fastboot modu nedir ve fastboot moduna nasıl girilir? Cevabı yazıda.

Kullanıcılara oldukça geniş imkanlara sunan Google‘ın açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi ANDROİD‘te, masaüstü bilgisayarlarda aşina olduğumuz DOS komut sistemiyle temel olarak aynı mantıkta çalışan fastboot modu, çoğu durumda cihazı servise göndermenin önüne geçmenin yanı sıra, bozulduğunda kolayca sorunun giderilmesine olanak sağlıyor.

Hemen hemen her üreticinin Android telefonları veya tabletler için için farklı giriş yöntemi olan fastbootmoduna, Samsung, HTC, Sony, Nexus ve LG cihazlarda nasıl girilebildiğini ve diğer bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

FASTBOOT NEDİR?
Android cihazlarda, USB bağlantısıyla bilgisayar aracılığıyla sistem dosyalarında düzenleme imkanı sunan, yukarıda da belirttiğimiz gibi bilgisayarlardaki DOS komut sistemiyle benzer işlevi olan, Android başlangıç komut protokolünefastboot denir.

FASTBOOT MODUNA NASIL GİRİLİR?
Samsung cihazlar için:

• Telefonu kapayın.
    • Güç düğmesi + Ses kısma ve Home tuşuna aynı anda basılı tutun.
HTC cihazlar için:
    • Telefonu kapayın.
    • Güç düğmesine ve Ses kısma düğmesine aynı anda basılı tutun.
Sony cihazlar için:
    • Telefonu kapayın.
    • Uygulamadan fastboot driverlarını seçerek yükleyin.
    • Önce USB kablosunu bilgisayara bağlayın. (Telefona bağlı olmamalı)
    • Cihazınızdan Ses açma düğmesine basılı tutun ve ardından USB kablosunun diğer ucunu telefonunuza bağlayın.

LG cihazlar için:

• Telefonu kapayın.
    • USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın. (Telefona bağlı olmamalı)
    • Güç düğmesi ve Ses açma düğmesine aynı anda 5 ile 8 saniye boyunca basılı tutun ve ardından parmaklarınızı düğmelerden bırakmadan USB kablosunun diğer ucunu telefona takın.
Nexus cihazlar için:
    • Telefonu kapayın.
    • Güç düğmesi + Ses açma ve Ses kısma düğmelerine aynı anda basılı tutun ve menü ekranı gelene kadar bırakmayın.
ADB Komut Sistemiyle fastboot Modunu Ulaşmak:

Tüm Android cihazlarda işe yarayan bir diğer yöntem olan Android SDK‘daki adb komut sistemiyle fastboot’a erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle;
    • Öncelikle adb ve fastboot komutlarının çalışması için indirerek gerekli uygulaması bilgisayarınıza kurun.
    • Kurulum sonrasında komut sistemi ekranı otomatik olarak açılacaktır. Açılmamış ise Başlat > Ara bölümüne “cmd” yazarak komut sistemini açın ve ADB’nin kurulu olduğu dizine girin. Bunun için örnek olarak;
      cd C:\Program Dosyaları (x86)\Minimal ADB and Fastboot
    • Telefonunuzda USB Hata Ayıklama modunu aktif ettikten sonra, telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki kodu komut penceresine yazarak entera basın.
      adb reboot fastboot
    • Bu komuttan sonra cihaz kapanacak ve fastboot modu açılacaktır.
Bu modda yapılabilecekler o kadar çok ki, bu yazımızı sadece bu moda nasıl girebileceğinize dair bilgi vermek üzere tamamlıyoruz.

Moderatör tarafında düzenlendi: