Yardım Android'e Hakim Olmak

Yazdır

Empat

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Şub 2018
13
2
3
Antalya
Merhaba. Yıllarcadır telefonumda işletim sistemi olarak Android kullanıyorum. Bilgisayarımda ise, Gnu / Linux'un Arch Linux dağıtımını kullanıyorum. Şu ana kadar telefonda pek işim olmadığı için, root atmak ve telefonun mevcut ayarlar arayüzünü kurcalamak ve de bir kaç ek yazılım ( clean master, root call blocker vb. ) yüklemek hariç telefonumu kişiselleştirmeye, özelleştirmeye pek önem vermedim. Şimdi de telefonda pek fazla işim yok. Ancak Android işletim sistemine daha fazla hakim olmak istiyorum. Fakat web yazılım alanındaki, eş zamanlı olarak öğrenmekte üzere olduğum diller ve diğer işlerim çok zamanımı aldığımda Android ile ilgili Java veya Kotlin vb. bir yazılım dili öğrenmeye vaktim yok. Android sistemimi kişiselleştirebileceğim ve gelişmiş düzenlemeler yapabileceğim yazılım veya yöntem önerilerinize açığım. Eğer arayüze sahip bir yazılım önerecekseniz; karışık veya gelişmiş arayüze sahip olması benim için sıkıntı olmaz. Gnu / Linux kullananlar ya da Gnu / Linux ve dağıtımları hakkında bilgi sahibi olanlar varsa, kişiselleştirme isteğimin sınırını şu şekilde örnekleyebilirim. Nasıl saf Arch Linux dağıtımını kurarken sistemimizi baştan sona biz düzüp, ardından Open box veya KDE gibi masaüstü ortamlarıyla çok detaylı kişiselleştirme yapabiliyorsak hatta sistemin kernel'ını bile derleyebiliyorsak, Android'de de bu kişiselleştirmeleri yapabilmek istiyorum.

Android konusunda çok fazla bilgim yok. Ancak araştırmaya ve öğrenmeye açığım.

Gelişmiş kişiselleştirmeler ve düzenlemeler yapabilmek için gereken yöntem veya yazılım / yazılımlar nedir / nelerdir?

Kullandığım telefon ve Android sürümü: Vestel Venüs V3 5570 / Android 6.0.1

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Merhaba. Yıllarcadır telefonumda işletim sistemi olarak Android kullanıyorum. Bilgisayarımda ise, Gnu / Linux'un Arch Linux dağıtımını kullanıyorum. Şu ana kadar telefonda pek işim olmadığı için, root atmak ve telefonun mevcut ayarlar arayüzünü kurcalamak ve de bir kaç ek yazılım ( clean master, root call blocker vb. ) yüklemek hariç telefonumu kişiselleştirmeye, özelleştirmeye pek önem vermedim. Şimdi de telefonda pek fazla işim yok. Ancak Android işletim sistemine daha fazla hakim olmak istiyorum. Fakat web yazılım alanındaki, eş zamanlı olarak öğrenmekte üzere olduğum diller ve diğer işlerim çok zamanımı aldığımda Android ile ilgili Java veya Kotlin vb. bir yazılım dili öğrenmeye vaktim yok. Android sistemimi kişiselleştirebileceğim ve gelişmiş düzenlemeler yapabileceğim yazılım veya yöntem önerilerinize açığım. Eğer arayüze sahip bir yazılım önerecekseniz; karışık veya gelişmiş arayüze sahip olması benim için sıkıntı olmaz. Gnu / Linux kullananlar ya da Gnu / Linux ve dağıtımları hakkında bilgi sahibi olanlar varsa, kişiselleştirme isteğimin sınırını şu şekilde örnekleyebilirim. Nasıl saf Arch Linux dağıtımını kurarken sistemimizi baştan sona biz düzüp, ardından Open box veya KDE gibi masaüstü ortamlarıyla çok detaylı kişiselleştirme yapabiliyorsak hatta sistemin kernel'ını bile derleyebiliyorsak, Android'de de bu kişiselleştirmeleri yapabilmek istiyorum.

Android konusunda çok fazla bilgim yok. Ancak araştırmaya ve öğrenmeye açığım.

Gelişmiş kişiselleştirmeler ve düzenlemeler yapabilmek için gereken yöntem veya yazılım / yazılımlar nedir / nelerdir?

Kullandığım telefon ve Android sürümü: Vestel Venüs V3 5570 / Android 6.0.1

Merhaba,
Yapmak istedikleriniz oldukça güzel şeyler.
Lakin ne yazık ki size buradan bu konular hakkında yardımcı olamayız.
Siz kitap yerine kitabın özetini istiyorsunuz ve sonucunda da kitabı okuyanların dahi yapamayacağı çoğu şeyi yapmak istiyorsunuz.
Bu mümkün değil.

Bilgi sahibi olmak istediğiniz konularla ilgili internette bir çok kaynak var.
Yapacağınız basit aramalarla bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Pusula ve Dikey Eksen yayınlarının kitaplarını öneririm.
Bahsettiğim kitapları da edinmeniz yararınıza olacaktır.

Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Empat

Empat

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Şub 2018
13
2
3
Antalya
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Benim bu konuyu açarken beklentim, sadece bir yol gösterilmesiydi. Android hakkında derin konulara buradan yardımcı olunmasını beklemiyorum. Konuda kullandığım yöntem kelimesinden kastım, "x sitesi / kitabı / videoları" veya "ilk şu konular hakkında bilgi edinmeli, ardından şu ve şu konulara geçmelisin" vb. şeklinde bir yol gösterilmesiydi. En kestiremediğim ise, hangi konulardan / işlemlerden başlamam gerektiği. Mesela bir dil (örnek: ingilizce) veya yazılım dili (örnek: Php) öğrenilirken ilk önce temel konulardan başlanır. Ardından orta seviye ve ileri seviye konulara / işlemlere geçilir. Benim aradığım iki şey var: Birincisi: Bu yol haritasını oluşturmuş ve müfredatı kapsamlı olan bir site / kitap / video. İkincisi: İnternetten bir kaynağa bağlı olmadan öğrenmek için bir yol haritası. Yani "şu konulardan / işlemlerden başlayıp, şu konulara / işlemlere geçmeli, bilgi ve deneyim düzeyim artınca şu işlemler / konuları öğrenmelisin" gibi bir yol haritası. Bu konuyu açarken ki beklentim, ilgili bir site / kitap / video önerilmesi ya da 'şu' kelimelerini, konular veya işlemlerle doldurabilecek birisiydi.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. Benim bu konuyu açarken beklentim, sadece bir yol gösterilmesiydi. Android hakkında derin konulara buradan yardımcı olunmasını beklemiyorum. Konuda kullandığım yöntem kelimesinden kastım, "x sitesi / kitabı / videoları" veya "ilk şu konular hakkında bilgi edinmeli, ardından şu ve şu konulara geçmelisin" vb. şeklinde bir yol gösterilmesiydi. En kestiremediğim ise, hangi konulardan / işlemlerden başlamam gerektiği. Mesela bir dil (örnek: ingilizce) veya yazılım dili (örnek: Php) öğrenilirken ilk önce temel konulardan başlanır. Ardından orta seviye ve ileri seviye konulara / işlemlere geçilir. Benim aradığım iki şey var: Birincisi: Bu yol haritasını oluşturmuş ve müfredatı kapsamlı olan bir site / kitap / video. İkincisi: İnternetten bir kaynağa bağlı olmadan öğrenmek için bir yol haritası. Yani "şu konulardan / işlemlerden başlayıp, şu konulara / işlemlere geçmeli, bilgi ve deneyim düzeyim artınca şu işlemler / konuları öğrenmelisin" gibi bir yol haritası. Bu konuyu açarken ki beklentim, ilgili bir site / kitap / video önerilmesi ya da 'şu' kelimelerini, konular veya işlemlerle doldurabilecek birisiydi.

Daha önceki yorumunuzda, pek zamanınızın olmadığını söylemişsiniz.
Eğitim fazlasıyla zaman gerektirdiğinden, size cevap verirken çok fazla detaya inmek istemedim.

Öncelikle, kendinize eğitiminiz için zaman ayırmalısınız.
Bu uğurda bazen çok severek zaman tükettiğiniz aktivitelerden bile vazgeçmelisiniz.
Örneğin ben çok uzun yıllardır dört saaten fazla uyumuyorum.
Daha sonra eğitiminiz için ayırdığınız zaman dilimini programlamalısınız.
Basit bir örnekle, kendinize bir ders programı hazırlamalısınız.
Programınıza mutlaka sadık kalınız ve notlar alınız.
Bütün bunlar tamam olduktan sonra, ilk iş yabancı dil öğrenmek olmalı.
İngilizce şart, ne yazık ki çoğu doküman ve işe yarar kitap İngilizce.
Kaynakların çok büyük bir kısmı Türkçe'ye çevrilmiyor bile, çevrilenler ise, çeviri tamamlandığında hiç bir işe yaramıyor.
Yine basit bir örnekle, piyasada Microsoft Windows 7 yaygın bir biçimde kullanılıyorken, siz Microsoft Windows XP kitabı okuyorsunuz.
İkinci bir yabancı dil olarak ise Rusça öneririm. Zaman bulursanız ve üçüncü bir yabancı dil olacaksa, bu da mutlaka Çince olmalı.
Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan dilleri öğrenmeniz, kaynak bulmanızı kolaylaştıracaktır.
Yine bunlarla birlikte, resmi olarak bu işlerle uğraşanların paylaşımlarından da faydalanmanızı sağlayacaktır.

Kitap olarak, daha önce önerdiğim gibi, Pusula ve Dikey Eksen yayınlarının kitaplarına bakabilirsiniz.
7-8 yıl önce edindiğim kitaplar artık bir işe yaramıyor.
Bu nedenle size isim veremiyorum.

Yabancı forumlardan ise XDA ve 4PDA forumlarını takip etmenizi öneririm.
Bir konu hakkında arama yaparken aramaları XDA ve 4PDA bazlı yaparsanız, daha çok kaynak ve araç bulabilirsiniz.
Ayrıca, Yun Baidu dosya paylaşım bölümünü ayda bir iki defa takip etmenizi öneririm.
(Kayıt olmanız ve paylaşılan dosyalara erişmeniz biraz zor olabilir.)
Burada da üreticiler çok ilginç araçlar ve dokümanlar paylaşıyorlar.
Örneğin, bilmem ne markası için üretilen bütün cihazların fabrika programlarını burada bulabilirsiniz.
Mesela DragonFace ve Actions Pad Firmware Modify Tool gibi araçlar, Yun Baidu üzerinden yayılmıştır.
Google'ın kaynak ve araçlarından bahsetmiyorum, çünkü onlar zaten işin olmazsa olmazı.
Bir de mutlaka düzenli olarak takip ettiğiniz, konuları ve yorumlarını okuduğunuz forumlar mutlaka olmalı.
Bazen ilgisiz konulardan bile çok şey öğrenebiliyorsunuz.
Bunların dışında ne yazık ki, eğitim için önerebileceğim çok fazla internet sitesi yok.
Belki olabilir.

Linux kullanıyorsanız, Ubuntu veya Mint öneririm.
(Tercihim her zaman Mint'tir.)
Yazılım düzenlemek için depolardan daha çok paket edinebilirsiniz.
Örneğin bulunan çalışmamı Linux Mint üzerinde yapmıştım.

Daha önerilebilecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Empat

Empat

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Şub 2018
13
2
3
Antalya
Evet, zaman konusunda dediğimin arkasındayım. Java, geniş kapsamlı bir dil. Bunun için, zaman ayırmak istemediğimi kısaca ifade etmek için yok dedim. Fakat Android'i kurcalamak için günde ortalama 1 saatim var. Okumadığım ve yaşımın daha 18 olması dolayısıyla her günüm boş. Sağlık problemlerim nedeniyle, günde en az 10-12 saat uyumak durumundayım. Ortalama 2 aydan fazla süredir, gündüz, uykudan geriye kalan 12 saatin, 10 saatini laptop başında harcıyorum ve şu ana kadar hemen hemen hiç sıkılmadım. Yazılımla, kodlarla uğraşırken zaman su gibi geçiyor. Azmim, öğrenme isteğim ve açık kaynak yazılım tercihim nedeniyle, aşağıdaki eş zamanlı olarak öğrendiğim dillerin yanında Android konusunda da bir miktar deneyim sahibi olmak istiyorum. Html, Css, Php, Javascript dillerinde temel düzey bilgim var. Ortalama 2 aydan fazla süredir, eş zamanlı olarak, bu dillerle ilgili internetten aldığım, her biri ortalama 100 - 150 saat aralığında bir uzunlukta olan, video anlatım halindeki, kapsamlı müfredata sahip kursları; her gün yarım saatlik bölümler halinde izlemek kaydıyla, izleyerek, not alarak, yorumlayarak ve uygulayarak kendimi geliştirme çabasındayım. İngilizce konusuna gelmek gerekirse, ingilizce öğrenmeye günde yarım saatimi ayırmayı düşünüyorum. Bunun için kapsamlı müfredatı olan ve türkçe anlatımlı, video eğitim halinde bir kaynak arıyorum. Bu konuda da önerilerinize açığım. Zihin karışıklığı problemim yok ve yukarıda bahsettiğim günlük programımı uygularken, günde bir saat kadar zamanım artıyor. Bu zamanımı, Android hakkında deneyim kazanarak geçirmek istiyorum. Bunun için, Java diline başlayabilirim fakat web yazılım konusunda çok iyi seviyelere gelene kadar, web yazılım dışına çıkmak ve başka alandaki -bash öğrenmek için geniş bir türkçe kaynak bulursam, bash hariç- bir yazılım diline vakit ayırmak, kafa yormak istemiyorum. Linux konusunda, kernel derleme ve ileri düzey bazı işlemler konularında pek bilgim olmasa da, temel ve orta düzey konularda, sorunlarda ve bazı yapılandırmalarda bilgim var. Debian tabanlı dağıtımları bir süre kullandıktan sonra saf Arch Linux'u deneyince çok büyük bir rahatlık yaşadım. Saf Arch Linux'tan çok memnunum. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.