Tavsiye Assistive Touch Nedir ve Nasıl Kullanılır?

'Uygulamalar' forumunda astek055 tarafından 2 Mart 2018 tarihinde açılan konu

 1. astek055

  astek055 Unspecified Country - Europe Moderator Site Yetkilisi

  Katılım:
  14 Mart 2017
  Mesaj:
  462
  Alınan Beğeniler:
  268
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Windows 7
  Windows 7
  Opera 51.0.2830.40
  Opera 51.0.2830.40
  Assistive Touch fiziksel tuşların bozulduğu zamanlarda iPhone, iPad veya iPod Touch'ın kontrol edilebilmesini sağlayan bir özelliktir. Ayrıca bazı sebeplerden ötürü kıstırıp açmak gibi birden fazla parmağın kullanıması gereken işlemlerde zorlanan kullanıcılar tarafından da tercih edilmektedir.

  Assistive Touch'ı açmak için aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch menülerine girmelisiniz. Assistive Touch'ı açtıktan sonra cihazınızın ekranında küçük beyaz renkli yuvarlak bir logo çıkacaktır.

  assistive_touch_1.jpg

  Bu yeni çıkan Assistive Touch logosu sayesinde cihazınızın fiziksel tuşlarına ihtiyacınız olmadan bu tuşların işlevlerini kullanabilirsiniz. Örnek olarak Home tuşunuz çalışmıyorsa bu tuş sayesinde uygulamalarınızdan çıkabilir veya cihazınızı kilitleyip kapatabilirsiniz.

  Ekranınızda bulunan Assistive Touch butonuna dokunduktan sonra açılan ekran ekranda ise sırasıyla Sesle Denetim, Aygıt, Ana Ekran ve Favoriler butonları bulunmaktadır.

  assistive_touch_2.jpg

  Sesle Denetim butonu sayesinde iOS cihazınızı sesle kontrol etmenizi sağlayan menü açılmaktadır. Ne yazık ki iOS 7'de bu menü Türkçe olarak kullanılamıyor.

  Aygıt butonu sayesinde iOS cihazınızın fiziksel tuşlarıyla gerçekleştirebildiğiniz işlemleri ekrana dokunarak yapabilirsiniz. Bu işlemlerin arasında ekranı uyku moduna alma, döndürme kilidi, sesi azaltıp artırma ve sessiz moduna alma bulunmaktadır.

  Ana Ekran butonu sayesinde hangi uygulama açık olursa olsun uygulamadan çıkarak ana ekranınıza geri dönebilirsiniz.

  Fazlası butonuna tıklarsanız açılan ekranda Hareketler, Ekran Resmi, Çoklu Görev ve Salla butonlarını bulabilirsiniz. Hareketler butonu altında farklı parmaklarla yapılabilen işlemler bulunmaktadır. Bu menü iPad kullanıcıları tarafından daha sık kullanılmaktadır çünkü iPad'de iPhone'dan farklı olarak iki, üç, dört ve beş parmakla yapılabilen işlemler de bulunmaktadır.

  Favoriler butonu altında ise aşağıdaki ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi parmak harekteleriyle gerçekleştirdiğiniz işlemler bulunmaktadır. Bu ekranda Kıstırıp Aç seçeneği hazır olarak gelmektedir. Eğer bu özelliği aktif ederseniz Fotoğraf uygulamasında bir fotoğrafınızı büyütüp küçültmek için tek parmağınızı kullanabilirsiniz.

  Ayrıca karmaşık parmak hareketlerini artık (+) butonlarından birisine tıklayarak kaydedebilir ve bu sayede istediğiniz zaman bu hareketin yapılmasını tek tuşla sağlayabilirsiniz.

  assistive_touch_3.jpg

  Assistive Touch hakkında sık sorulan sorular;

  Kapatma tuşum çalışmıyor, Assistive Touch kullanarak iOS cihazımı kapatabilir miyim?

  Assistive Touch kullanarak iOS cihazınızı kapatabilirsiniz. Assistive Touch'u Erişilebilirlik menüsünün altından açtıktan sonra Aygıt > Ekranı Kilitle tuşuna uzun süreli basarsanız cihazınızı kapatabilmeniz için gerekli olan ekran açılacaktır. Kapat butonunu sağa doğru sürükleyip cihazınızı kapatabilirsiniz.

  iOS cihazımı kapattım ancak tekrar nasıl açacağım?

  iOS cihazınızın kapatma tuşu arızalıysa ve kullanamıyorsanız cihazınızı açabilmenin tek yolu şarj kablosunu bir güç kaynağına bağlayıp cihazınıza takmaktır. Şarj kablonuzu taktığınızda iOS cihazınız otomatik olarak açılacaktır.

  Assistive Touch ile iOS cihazımı baştan başlatabilir miyim?

  Assistive Touch ile iOS cihazınızı yeniden başlatamazsınız. Cihazınızı yeniden başlatmak istiyorsanız tamamen kapatıp tekrar açmanız gerekmektedir.

  Home / Kapat tuşum bozuldu. Cihazımı servise götürsem ne kadar zamanda geri alabilirim?

  Bu soruya ne yazık ki kesin bir cevap vermek mümkün değil. Tuş arızaları kolay halledilebilen problemler olduğu için eğer yetkili bir servise götürürseniz servisin yoğunluğuna bağlı olarak cihazınızı geri almanız çok uzun sürmeyecektir. Eğer yetkili olmayan bir servise gitmek isterseniz cihazınızı aynı gün içinde geri almanız bile mümkün ancak cihazınızı garantisi devam ediyorsa yetkili olmayan servislere götürmenizi tavsiye etmiyoruz.

  Home / Kapat tuşum bozuldu ve iOS cihazımın garantisi devam ediyor. Yetkili servise götürsem bir ücret öder miyim?

  Bu konuda da net bir bilgi vermek mümün değil. Normal kullanıma bağlı olarak oluşan tuş arızaları yetkili servislerce ücretsiz olarak yapılıyorlar. Ancak bazı durumlarda yetkili servisler tarafından da tamir ücreti istenebilir.
   
  silivriserdar bunu beğendi.
Yükleniyor...

Konuyu Önceden Okuyan Üyeler (Toplam Sayısı: 4)

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo Add-ons by Brivium ™ © 2012-2013 Brivium LLC.