Çözüldü Asus ZenFone 2 Laser ZE55KL Volte Aktif Etme

 Yazdır

silivriserdar

Yasaklı üye
Yasaklı üye
Bu konunun sahibi
Mesajlar
4,457
Tepki puanı
2,644
Puanları
158
Yaş
36
Çevrimdışı
VoLTE nedir? VoLTE ne işe yarar?
Türkiye’de 4.5G adıyla anılan Long-Term Evolution LTE Teknolojisi, 2G ve 3G’den farklı olarak sadece mobil veri üzerine yoğunlaşıyor.

4.5G şebekelerinin çoğunluğunda 4.5G teknolojisiyle sesli arama yapıldığında, çağrı 2G veya 3G şebekesi üzerinden başlatılıyor. Bu da çağrı başlatma süresinde 5-6 saniyeye varan bir gecikmeye sebep olabiliyor.

Ancak, VoLTE özelliği ile ses aramaları da veri üzerinden (VoIP) 4.5Gşebekesi ile gerçekleştiriliyor. Böylece VoLTE özelliği ile çağrı başlatma süreleri 1-2 saniyeye indirilirken, kullanıcılara daha hızlı şebekeye erişim ve bağlantı hizmeti sunuluyor.

Ayrıca, ses iletimi mobil veri üzerinden gerçekleştirildiği için ses kalitesi de en yüksek çözünürlükte (HD) sunuluyor. VoLTE özelliğiyle arama yapmak için hem arayan hem de aranan telefonun VoLTE özelliğini desteklemesi gerekiyor.

VoLTE ile HD telefon görüşmeleri
Enriched Voice over LTE‘nin kısaltması olan VoLTE, özetlemek gerekirse 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G’nin zenginleştirilmiş hali olarak belirtilebilir. Bu teknoloji ile birlikte, 4.5G’nin sunduğu avantajlar telefon görüşmeleri ile birleştiriliyor.

VoLTE ile birlikte hayatımıza giren en büyük yeniliklerden birisi, HD+ olarak adlandırılan berrak ses kalitesi. WhatsApp gibi uygulamalar ile yaptığımız sesli görüşmelerin pürüzsüz ve kaliteli hali bir çok kullanıcıyı etkilemektedir. İşte bu teknoloji ile birlikte o berrak ses kalitesine normal telefon görüşmelerinde kavuşuyorsunuz.

Ayrıca normal telefon görüşmelerinde yapılan konferanslar, VoLTE ile bir adım daha ileriye giderek görüntülü olarak gerçekleştirilebiliyor. Tabi, VoLTE ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Telefon görüşmeleri yaparken mobil veri bağlantısının kesildiğini fark etmişsinizdir. VoLTE, aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiği için telefon görüşmeleri sırasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye vs. devam edebilir.

Bir arkadaşınızı aradığınızda bazen telefonun çalması 5 – 10 saniyeden daha fazla sürebiliyor. Bu teknoloji ile birlikte, sesli aramaların bağlanması neredeyse 1 saniye içerisinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisi henüz hayatımıza girmeden ülkemizde bir test gerçekleştiren bir GSM operatörü, VoLTE ile yüksek kaliteli sesli çağrıyı tam 0,372 saniye içinde kurmayı başarmıştı.

Ayrıca, VoLTE ile birlikte artık görüşmelerinize konum vb. gibi ögeleri ekleyebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşınıza yemeğe gidiyorsunuz ancak yolda aracınız bozuldu. Arkadaşınızı durumu anlatmak için ararken, bulunduğunuz konumu görmesini sağlayabilirsiniz.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır?
4.5G destekli telefonların tam listesi
4.5G, kullandığımız telefonlar tarafından destekleniyor mu? 4.5G destekli telefonların tam listesi ile bu sorunun yanıtını sizlere sunuyoruz

VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için normal olarak telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tabi, gerekli şartlar bununla sınırlı değil. Operatörünüzün de VoLTE teknolojisini aktif olarak kullanıma açması gerekli.

Volte ücretsiz bir servistir. Sadece arama ücreti, eskiden olduğu gibi sizden alınacaktır.

Volte Aktif Etme

Cihazınızı fastboot modunda usb kablo ile pc'ye bağlayın.

bulunan dosyayı indirin ve masa üstüne rar'dan çıkarın.

İndirdiğiniz dosyanın içine dosyasını atın.
Aynı dosya içinde cmd komutlarını çalıştırın.
Çıkan ekrana fastboot flash modem volte.img yazın enter deyin.

Sonra fastboot reboot deyin cihaz açılsın. İşlemler bu kadar.

Kod:
C:\Users\serdar\Desktop\New folder (2)> fastboot flash modem volte.img
target reported max download size of 268435456 bytes
sending 'modem' (65536 KB)...
OKAY [ 2.103s]
writing 'modem'...
OKAY [ 0.825s]
finished. total time: 2.931s

C:\Users\serdar\Desktop\New folder (2)>fastboot reboot
rebooting...

finished. total time: 0.002s

C:\Users\serdar\Desktop\New folder (2)>

Bu yöntem olmaz ise

bulunan yazılımı yükleyip WİFE ile güncellemeleri yapın.
 
Son düzenleme:
Üst
Lütfen JavaScript'i etkinleştiriniz!JavaScript'i etkinleştiriniz!