Baseband Sorunsalı

Meta başlık: Baseband Sorunsalı

Meta açıklama: Baseband Sorunsalı

Yazdır

logicboard01

Yeni üye
Kayıtlı üye
27 Nis 2019
21
3
3
44
Değerli forum büyükleri , saygıdeğer arkadaşlar,

Bundan yaklaşık 1.5 ay önce 1 adet Mi 10T , 8/128 cihaz aldım ve 2 gün öncesine kadar herşeyiyle kusursuz çalışan cihazda tuhaflıklar silsilesi başladı ;

Bu arada 1.5 ay zarfında telefon bootloader kapalı ve herşeyi orijinal kullanıyordum.

İş çıkışı alışverişi yaparken girdiğim markette telefon şebekesinin gittiğini farkettim, sürekli gidip gelmeler vardı çok önemsemedim ama mobil bankacılıkla işim olunca durum ciddiye bindi. Hattım Pttcell bu arada....

Gayri ihtiyari kasadaki arkadaşa operatör ve telefonunun çalışıp çalışmadığını sordum, Turk Telekom ve çalışıyor dedi ( Aynı altyapı)

Sonrasında eve gittim şebekenin düzeldiğini görünce geçici bir sorun olduğunu zannettim ki tekrar market mevkiine çıkana kadar...

Sonrasında içime bir ateş düştü malum cihaz yurtdışı, aradan epey zaman geçmiş ve abuk bir arıza başgöstermiş....

Yukarıda yazanlar arızanın oluşum ve gelişim aşamaları, bu arada cihazda; takla, düşme, çarpma, çıkma, değişen, etek altı boya vs yok. Hani bir kez olsun düşürsem gam yemeyeceğim...

Sonrasında tedarikçi ile görüştüm tavsiyeleri aldım, kendisi bu işten pek anlamayan, sadece satan bir arkadaş ama genelde bu tarz sorunların yazılımsal olduğunu ve bootloader açıp repair yaparsam cihazın büyük ihtimalle düzeleceğini söyledi...

Öncesinde yaptığım testlerde cihazın çekim ile ilgili hiç bir sorununun olmadığını genelde band1(2100), band3(1800) ve band7(2600mhz)'de takılı kaldığını tespit ettim. Bunun için kullandığım uygulama "Network Cell Info Lite" ve unlock/repair sonrası geniş kapsamlı olarak "Network Signal Guru"

Kendim de yarı profesyonel olarak tamir işleri ile uğraşıyorum, Normalde bu tarz hatalar RF_Amplifier adlı IC'den kaynaklanır ve anten sorunu olarak geçer, cihaz şebekeyi şartsız bütün frekanslarda kaybeder, görüşme kesilir vs. ama band 3,1ve 7'de cihazın hiç bir sorunu yok yani ne çekim ne kopma vs. Evde iken VoLTE dahil herşeyini aktif kullanıyorum erişim sorunu ve kesinti yaşamıyorum.

Şebekeyi elle 4G ve 5G Hariç diğer modlara aldığım zaman tamamen gidiyor. 2G (GSM - Edge ) 3G (HSDPA - WCDMA) gibi modlarda cihazda hiç bir şekilde şebeke sinyali yok.

2 Operatörle daha deneyip durumu netleştirdikten sonra bir baseband arızası olduğuna kanaat getirip siz değerli Ustalar ile durumu paylaşmak istedim. Sormak istediğiniz ya da ayrıntılı denememi istediğiniz bir konu olursa değerli yardım/görüş ve önerilerinizi beklemekteyim.

Şimdiye dek yapılan işlemler;

Orijinal hali ile 2 tip sim kart Vodafone ve Turk Telekom ile denendi her ikisinde de aynı semptomlar mevcut ( Turkcell bulamadım ama sonucu değiştireceğini düşünmüyorum)

Bootloader unlock yapıldı , Orijinal QCN ile repair yapıldı, Farklı bir cihazdan alınan Qcn ile repair yapıldı , sonuç yine aynı...

Aklımdaki sorular ;
Modem yazılımı bu tarz bir sıkıntı çıkarır mı?
Modem Entegresinden olma ihtimali var mıdır?
Network Switcher (IC)'lardan olma ihtimali var mıdır?

Bu tarz karşılaştığınız sorun ve bir çözümü varsa, yardımlarınızı beklemekteyim, yoksa çiçeği burnunda telefonum, çok pahalı bir tablet olacak...

Saygılarımla.

suleyman.sadioglu2

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Haz 2023
3
1
3
hocam sorun çözüldümü mi10t pro da aynı sorunu yaşıyorum defalarca imei repair yapılamısna rağmen çözülmedi