Yardım Bios Şifresi

Yazdır

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Tableti dün casper yetkili servise bırakmıştım.bugün aradılar anakart yanmış yenisi 200 tl dediler.bırakın kalsın dedim ama bu tablet 800 eder vb.illa yapalım dedi yok kardeşim dedim kalsın.

Tabletin anakartı yanık değil kesinlikle eminim , bios çip çökük yada yanık.elime cıkma aynı anakarttan arkadaşdan geldi bu anakartı tabletimim alınca takıp bakıcam bunda durum nasıl.en kötü ihtimal ile birini bulup 2.kartın bios çipi sokup kendi kartıma taranferletirim.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Tableti dün casper yetkili servise bırakmıştım.bugün aradılar anakart yanmış yenisi 200 tl dediler.bırakın kalsın dedim ama bu tablet 800 eder vb.illa yapalım dedi yok kardeşim dedim kalsın.

Tabletin anakartı yanık değil kesinlikle eminim , bios çip çökük yada yanık.elime cıkma aynı anakarttan arkadaşdan geldi bu anakartı tabletimim alınca takıp bakıcam bunda durum nasıl.en kötü ihtimal ile birini bulup 2.kartın bios çipi sokup kendi kartıma taranferletirim.

800 TL'mi?
Biraz abartmışlar.
Teknik servislerin çoğu çip arızalarını tespit ve onarım kapasitesine sahip değil.
Bu nedenle kısayol olan ana kart değişimi işlemini yapıyorlar.
Müşterinin cebinden çıkanı önemsemiyorlar.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Bugün gidip tableti ordan alıcam.ordan gölcük de biri var yutupda yazışdık getir sendeki. bios çip ile değişiriz dedi.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Servise giderken 2.kartida goturmustum.ikinci karti taktirdim.servis bu kartinda biosu bozuk dedi moralim bozuldu ciktim.eve dondum.tableti elime aldim cek edeyim diye tablet bios modda acildi sifre soruyor gene.kapattim kurtarma moda aldim kurtarma modda calisiyor.ama yonetici olmadigim icin gene islem yaptirmiyor.kapatim acarken shift tusa basili tutunca shell ekranda geliyor.
Yani kisaca tekrar basladigimiz noktaya geri dondum.

datdit

Yeni üye
Kayıtlı üye
24 Ara 2016
21
5
3
Servise giderken 2.kartida goturmustum.ikinci karti taktirdim.servis bu kartinda biosu bozuk dedi moralim bozuldu ciktim.eve dondum.tableti elime aldim cek edeyim diye tablet bios modda acildi sifre soruyor gene.kapattim kurtarma moda aldim kurtarma modda calisiyor.ama yonetici olmadigim icin gene islem yaptirmiyor.kapatim acarken shift tusa basili tutunca shell ekranda geliyor.
Yani kisaca tekrar basladigimiz noktaya geri dondum.

FAT32 USB ye 64bit windows kopyala (islemci x64 tabanliysa 32bit de 64 bit de kurulabilir), shell den dene, ama hata verirse cikma, okunakli foto at
(bi de BIOS falan resetleme :D)

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
resetleme oynamıyacağım.bu kartıda elime almayım.
şu an rufus ile fat32 - 32 bit - uefi - usb hazırlıyorum.
sayın datdit shell 64 bit istiyor ama , sistem 32 bit.
muhtemelen windows gene kurulmayacak , biosdan shell kurulum 32 bit yerine yapamasınlar diye yanlış olarak 64 bit shell komutta bırakılmış.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
64 bit usb yaptım denedim eror hatası verdi sonra exit yazdım çıkış için çıkarken windows kurulum ekranı geldi
ve mavi renkli aşağıdaki videonun en başdaki hata mesajı geldi.tablet gene açılmıyor artık.gene becerdim.2 etti.1.karttada aynısı olmuştu.

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Acilmiyor derken power e basinca casper logo falan gelmiyor ekran aydinlanma isik falan gelmiyor.kara ekran hep ayni.hayatintepki yok yani

Son düzenleme:

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Acilmiyor derken power e basinca casper logo falan gelmiyor ekran aydinlanma isik falan gelmiyor.kara ekran hep ayni.hayatintepki yok yani

Bios çöküyor sanırım.
Yeniden Bios yazmak için neler yapılabileceği konusunda bir araştırma yaptınız mı?
Elinde bu cihazdan olan birisi Bios'u yedekleyebilirse, belki bir şekilde cihaz ayağa kaldırılabilir.

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
Geceden beri kahroldum ya 2.kartıda çökerttik.ne dandik aletmiş ya.teknik servis buldum casper hariç bios yenileme 1 ayı bulır 25 tl montaj ve win 10 atma ile 100 tl dedi.
Tableti ona vercem cek edicek.biosmu başka sorunmu bakacak.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Geceden beri kahroldum ya 2.kartıda çökerttik.ne dandik aletmiş ya.teknik servis buldum casper hariç bios yenileme 1 ayı bulır 25 tl montaj ve win 10 atma ile 100 tl dedi.
Tableti ona vercem cek edicek.biosmu başka sorunmu bakacak.

Zaman zaman olur böyle şeyler.
Önemli olan bundan sonrası.
Dikkatli olmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: metnes71

metnes71

Üye
Kayıtlı üye
14 Ara 2017
52
4
8
53
tablete 3.kartı buldum ondada windows çöküktü , bu sefer gene bric olmasın diye daha önce bulduğum laptop servisine götürdüm.
adam windows u imaj edile kurdu. ( Yer gebze )

kurulum yaparken ;

tablet pc kapalı idi ,

1 - usb sini taktı
2 - pc yi actı
3 - multiboot ekran geldi ( yani adamın usb yi okudu ordan actı )
4 - win10pe yi secti pc usb den açıldı.
5 - ghost ile baska usb den imaj dosaysı recovery yaptı.
6 - işlem bitti . pc yi kapattı - usb leri söktü
7 - pc windows da acıldı .

hiç bios ile uğraşmadı işlem bitiminde pc bios ayar falan yapmadı .

nasıl yaptın dedim " bios engelli iken nasıl yazılım atılır " araştır bulursun dedi.

bunun nasıl yapıldığı bilen varmı ? bir türlü iyi kaynak bulamadım , yaptığım denemelerde boot yaptıramadım.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
tablete 3.kartı buldum ondada windows çöküktü , bu sefer gene bric olmasın diye daha önce bulduğum laptop servisine götürdüm.
adam windows u imaj edile kurdu. ( Yer gebze )

kurulum yaparken ;

tablet pc kapalı idi ,

1 - usb sini taktı
2 - pc yi actı
3 - multiboot ekran geldi ( yani adamın usb yi okudu ordan actı )
4 - win10pe yi secti pc usb den açıldı.
5 - ghost ile baska usb den imaj dosaysı recovery yaptı.
6 - işlem bitti . pc yi kapattı - usb leri söktü
7 - pc windows da acıldı .

hiç bios ile uğraşmadı işlem bitiminde pc bios ayar falan yapmadı .

nasıl yaptın dedim " bios engelli iken nasıl yazılım atılır " araştır bulursun dedi.

bunun nasıl yapıldığı bilen varmı ? bir türlü iyi kaynak bulamadım , yaptığım denemelerde boot yaptıramadım.

Kaynağa kadar gitmişsiniz ama eliniz boş dönmüşsünüz.
İşi yapan kişi bilgi vermekten kaçındı sanırım.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com