Bilgi Boyutu Büyük Dosyaları Kopyalama İpuçları

• Konbuyu başlatan Master
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 843

Master

Aktif üye
Kayıtlı üye
1 Tem 2017
602
161
43
Boyutu Büyük Dosyaları Kopyalama İpuçları Nelerdir?

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Windows ta bazen boyutu oldukça büyük dosyaları biryerden başka bir yere kopyalamak zorunda kalabiliyoruz mesela Ben genelde farklı işletim sistemlerini VHD lere kurup multiboot şeklinde kullanıyorum ve bu VHD'lerin boyutları da ortalama 40 -50 GB arasında değişiyor sistemimi formatlayacaksam bu VHd leri harici HDD e veya diğer dizine taşımam icabediyor , sizde bu büyüklükte dosyaları farklı bir dizine veya parmak belleğe yada harici HDD e taşımak yada kopyalamak istiyorsanız bu işi windows gezgini üzerinden hiçbir araç kullanmadan yapabileceğiniz gibi bu konudaki yardımcı yazılımlardan da faydalanabilirsiniz fakat her iki duırumda da kopyalama işlemini hızlandırmak için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir.
1. Kopyalama veya taşıma sırasında Windows defenderi devre dışı bırakırsanız aktarılan her bir dosyayı taramayacağı aktarım işlemi çok daha kısa sürede tamamlanacaktır.

2. Eğer Üçüncü parti diye tabir ettiğimiz kaspersky, bitdefender, Avast... gibi antivirüs yazılımlarından birini kullanıyorsanız yin devre dışı bırakmanız aktarma işlemini hızlandıracaktır.

3. Kopyalama sırasında işlemci ve hafızayı tüketecek işlemlerden kaçınmak yerinde olacaktır mesela tarayıcı ile indirme yapmak veya o sırada photoshop gibi ağır yazılımları kullanmak veya Bilgisyarda oyun oynamak yine kopyalama süresini uzatacaktır.

Büyük Boyutlu Dosyaları Windows Gezgini Üzerinden Kopyalamak

Eğer hiçbir araç kullanmadan windows gezgini üzerinden taşıma veya kopyalama yapacaksanız taşıma işlemini durdurup yeninden başlatma gibi bir seçeneğinizin olmadığını bilmeniz gerekir. bu sebeple kopyalama işlemi sırasında bölünmemesine dikkat etmelisiniz, ayrıca bu sırada illada başka bir işlem yapmak durumundaysanız bilgisayarınız aşırı zorlancağından herhangi bir web sayfasını bile zar zor açacaktır . Windows gezgini üzerinden kopyalama yaparken kopyalama hızını ayarlama gibi bir şansınız da olmaz.

Büyük boyutlu dosyaları Fast Copy ile kopyalamak
Eğer sitemizin eski bir takipçisi iseniz kopyalama veya taşıma ile ilgili tanıttığımız 15 ücretsiz yazılımı hatırlayacaksınızdır ben Burada ben genellikle bu yazılımlardan Fast Copy yazılımını kullanıyorum aşağıda bu yazılımın nasıl kullanıldığını kısaca açıklamaya çalışacağım , siz diğer kopyalama yazılımlarından beğendiğinizi kullanabilirsiniz.
1. Yazılımı anasayfasından indirmek hernedense biraz zor o nedenle ben yazılımı indirme sitelerinden birinden indirdim .

2. Yazılıımı zipten çıkartalım ve kurulum dosyasını çalıştıralım karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir , eğerki yazılımı portable olarak kullanacaksak:
a) Üst kısımdaki browse butonu ile dosyaların nereye çıkartılacağını seçelim.
b) Sol alt köşedeki "Extract only" butonuna basıp üstte seçtiğimiz yere dosyaları çıkartalım.

3. FastCopy.exe ye tıklayıp yazılımı çalıştıralım , açılan arayüzde Source butonu ile (3) kopyalanacak dosyayı /Klasörü seçelim , Dest Dir butonu ile de (4) nereye kopyalayacağımızı belirtelim son olarak sağ altta yeralan "Execute" butonuna (6) bastığımızda aktarma işlemi bağlayacaktır.

Dosyaların kopyalanması veya taşınması ile ilgili ayarlara ulaşmak için Buffer (MB) yazan yere bir defa tıklamamız yeterlidir (5) , karşımıza ayarlar penceresi açılacaktır.

Eğer kopyalama sırasında rahatça işlem yapmak istiyorsanız speed control kısmını biraz sola doğru kaydırabilirsiniz ardından "Apply" butonu ile değişiklikleri uygulamanız gerekir , ben genelde buradaki ayarları ellemiyorum. yazılım kopyalama işlemine başladığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Ekranda kalan süre (Remain) , geçmiş olan zaman (Total Time) , transfer hızı (TransRate) gibi bilgilerin yanında kopyalamayı dondurmak için cancel (iptal) butonunun sağında Pause butonu bulunmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: lostalbi