Casper Nirvana N410 Linux Yükleme (Intel Bay Trail Tabletler İçin Linux Yükleme Rehberi)

Meta başlık: Casper Nirvana N410 Linux Yükleme (Intel Bay Trail Tabletler İçin Linux Yükleme Rehberi)

Meta açıklama: Casper Nirvana N410 Linux Yükleme (Intel Bay Trail Tabletler İçin Linux Yükleme Rehberi)

Yazdır

quenlood

Aktif üye
Yasaklı üye
Kayıtlı üye
20 Ağu 2018
187
48
28
31
Öncelikle merhaba
Eminim bir çok kişi benim gibi linux kullanmayı seviyordur ancak baytrail tabletler embedded sistemler olduğu ve çoğunlukla 32-bit uefi başlangıç dosyalarını destekledikleri için yazılım çeşitliliği konusunda sıkıntılı tabletler Ancak linuxium adlı bir kullanıcının yarattığı bir araç sayesinde artık ubuntu iso dosyalarını atom tabletlerde kullanılabilir hale getirebiliyoruz tabletime kubuntu yükleyip test ettim ses wireless vs çalışıyordu ancak bluetooth deneyemedim.Lubuntu yükleyip de denedim 300mb ram kullanımı ve neredeyse 0 cpu kulanımı ;) torrent sunucusu olarak tabletimi kullanacağım sanırım (deluge-web) :D.
NOT:HİÇBİR SORUN İÇİN MESULİYET KABUL ETMİYORUM ONA GÖRE.

GEREKENLER:
1-Linux yüklü bir bilgisayar veya sanal makine (vmware,virtualbox vs)
2-
3-64-bit destekli bir ubuntu iso dosyası(evet yanlışlık yok 32-bit değil 64-bit ;) )
4-İnternet Bağlantısı
5-Sabır

ADIMLAR:
1-Ubuntu yüklü bilgisayarınızı açın ve giriş yapın sonra terminali açıp "su" komutu ile root kullanıcısına geçin.

2-isorespin.sh dosyasını indirin ve "cd" komutu ile dosyayı indirdiğiniz dizine geçin (ör: cd /home/bilal/Downloads ) pwd komutu ile hangi dizinde olduğunuzu görebilirsiniz yapamayacağınızı düşünüyorsanız sizi google'a alayım.

3-Sırasıyla bu komutları girin
sudo apt -y install p7zip-full bc curl klibc-utils iproute2 genisoimage dosfstools install squashfs-tools rsync unzip wget findutils xorriso (bu komut ile iso dosyasını işlemek için gerekli olan programları sistemimize yüklüyoruz).
sudo mv isorespin.sh /usr/local/bin (dosyayı terminal ve diğer uçbirimlerde çalışan programların bulunduğu dizine alıyoruz).
sudo chmod 755 /usr/local/bin/isorespin.sh (bu komut ile de programımıza çalışma izni veriyoruz).
cd (ubuntu iso dosyasının bulunduğu konum) (ubuntu iso dosyasının bulunduğu konuma geliyoruz iso dosyası x64 veya x86_64 olmak zorunda)
isorespin.sh -i kubuntu-18.04-desktop-amd64.iso --atom (bu örnekte ben kubuntu kullandım ancak siz istediğiniz bir dağıtımı kullanabilirsiniz.)

4-Sabırla bekliyoruz bu işlem baya sürüyor (iso açılıyor bootloader ve atom için gerekli driverlar eklenip tekrar iso dosyasına çeviriliyor)

5-işlem bittiğinde bir iso dosyası daha oluşuyor iso dosyasının isminde linuxium olacaktır o iso dosyasını usb belleğe vs alıp windows yüklü makinemize geçiyoruz ve rufus ile yazdırıyoruz.

6-USB belleği tabletimize takıyoruz ve KC3441* şifresini girerek biosâ giriş yapıyoruz save & exit kısmında usb belleğimizi seçerek sistemi açıyoruz (Invalid Password hatası alanlar fn+rakam tuşlarına basarak num lock kapatsın ve bios girişleri çok yavaş alıyor yani yazdığınız karakterlerin yıldız olarak göründüğüne emin olana kadar kaldığınız harfe basın evet saçma ama gerçek bu hala yapamıyor iseniz q klavye kullanabilirsiniz bios dokunmatik desteklidir seçeneklere dokunabilirsiniz.)

7-Gerisi normal ubuntu kurulumu wireless çalışacaktır kurulumda internet bağlantısı kısmına geldiğinizde kesinlikle bir internetli bir ağa bağlayın yoksa kurulum başarısız olacak başarıyla tamamlansa bile bazı aygıtlar tam yüklenemeyecektir.Gerekli sürücülerin internetten indirilip yüklenmesi için kesinlikle gerekli bir adım

Linux işletim sisteminiz hayırlı olsun

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: yuskem0

oklovo

Yeni üye
Kayıtlı üye
22 Eyl 2018
7
0
1
25
Çok teşekkürler. Oluşan yeni .iso (rufus ile yazdırılabilir .iso) dosyasının hazır hâlini bulabileceğimiz bir yer var mıdır?

quenlood

Aktif üye
Yasaklı üye
Kayıtlı üye
20 Ağu 2018
187
48
28
31
Çok teşekkürler. Oluşan yeni .iso (rufus ile yazdırılabilir .iso) dosyasının hazır hâlini bulabileceğimiz bir yer var mıdır?
bulamadım bende ama isterseniz oluşturup gün içinde atabilirim şu an n410 için android derliyorum hemen yapamam :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ExtraLight

Yeni üye
Kayıtlı üye
26 Ağu 2018
12
2
1
29
Meh ubuntu 18.04 ve devam sürümleri GNOME ile geliyor. Gnome servisi gdm malesef tabletimizdeki intel grafik ile uyumlu değil bu yüzden farklı masaüstü yöneticileri içeren ubuntu (diğer linuxlar içinde geçerli) sürümlerini bulunuz.

Evet LXDE tablette çok hızlı çalışıyor fakat parlaklık ve dönme kontrolcülerini içermiyor.

quenlood

Aktif üye
Yasaklı üye
Kayıtlı üye
20 Ağu 2018
187
48
28
31
Kubuntu surumunde hersey calisiyor (uyarlamali parlaklik ses wifi vs )

imkansizlar11

Yeni üye
Kayıtlı üye
30 Haz 2018
4
0
1
31
Arkadaşlar tablete phoenix OS yükledim herşey çalışıyordu ama ram kullanımı fazlaydı
Android x86 sitesinden Android 7 indirip yükledim onda da kamera çalışmadı dokunmatik çalışıyor
Biraz araştırdım teclast x89 tabletin sürücüleri bizimkiler aynıymış onun Android'in yüklemeye çalıştım tablet dnx moduna girmedi

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Arkadaşlar tablete phoenix OS yükledim herşey çalışıyordu ama ram kullanımı fazlaydı
Android x86 sitesinden Android 7 indirip yükledim onda da kamera çalışmadı dokunmatik çalışıyor
Biraz araştırdım teclast x89 tabletin sürücüleri bizimkiler aynıymış onun Android'in yüklemeye çalıştım tablet dnx moduna girmedi

Yazılım yüklemesi yerine sürücüleri yükleseydiniz olmaz mıydı?

yuskem0

Yeni üye
Kayıtlı üye
8 Haz 2019
2
0
1
24
dolabımı karıştırırken eskiden bana verilen bu cihaza rastladım, zamanında kali kurmaya çalışırken kendisini bootloop'a sokmuştum xd . ee bios şifresini de bilmeyince pes etmiştim. sonra tekrar bir bakayım dedim ve burdaki konuya rastladım . her şeyi doğru yaptım şuan cihazda BackBox Linux'un son sürümü yüklü , Kali'nin .iso dosyası ile bu scripti denedim ama terminalde bana Ubuntu tabanlı bir şey kullanmam gerektiğini söyledi. bende biraz araştırma yapıp penetration testing için Ubuntu tabanlı BackBox'u buldum, son sürümü indirip scirpt ile tablete uygun hale getirdim ve kurulumu yaptım. sorun şu ki wi-fi kullanamıyorum ayrıca ses de yok. biraz araştırdım "ndisgtk_0.8.3-1_i386.deb" diye bir program buldum, bu windows için olan wireless driverını Ubuntu'ya kurmaya yarıyormuş, fakat bunu benim cihazda denedim ve istediğim gibi olmadı kurulumu yaparken belirli hatalar ile karşılaştım (cevap verirseniz hataya bakıp yazacağım şuan cihaz kapalı açmaya üşendim xd). uzun lafın kısası eğer bu dirver sorunu çözülmezse KUbuntu kurmayı düşünüyorum. artık penetration testing için işime yarayacak olan scriptleri tek tek indiririm. ayrıca penetration testing için önerdiğiniz başka bir Ubuntu tabanlı siistem var mı?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
dolabımı karıştırırken eskiden bana verilen bu cihaza rastladım, zamanında kali kurmaya çalışırken kendisini bootloop'a sokmuştum xd . ee bios şifresini de bilmeyince pes etmiştim. sonra tekrar bir bakayım dedim ve burdaki konuya rastladım . her şeyi doğru yaptım şuan cihazda BackBox Linux'un son sürümü yüklü , Kali'nin .iso dosyası ile bu scripti denedim ama terminalde bana Ubuntu tabanlı bir şey kullanmam gerektiğini söyledi. bende biraz araştırma yapıp penetration testing için Ubuntu tabanlı BackBox'u buldum, son sürümü indirip scirpt ile tablete uygun hale getirdim ve kurulumu yaptım. sorun şu ki wi-fi kullanamıyorum ayrıca ses de yok. biraz araştırdım "ndisgtk_0.8.3-1_i386.deb" diye bir program buldum, bu windows için olan wireless driverını Ubuntu'ya kurmaya yarıyormuş, fakat bunu benim cihazda denedim ve istediğim gibi olmadı kurulumu yaparken belirli hatalar ile karşılaştım (cevap verirseniz hataya bakıp yazacağım şuan cihaz kapalı açmaya üşendim xd). uzun lafın kısası eğer bu dirver sorunu çözülmezse KUbuntu kurmayı düşünüyorum. artık penetration testing için işime yarayacak olan scriptleri tek tek indiririm. ayrıca penetration testing için önerdiğiniz başka bir Ubuntu tabanlı siistem var mı?

Linux'un ne yazık ki sürücü sorunları çoğu zaman kullanıcıları üzüyor.
Uygun paketleri bulup yüklemek belki işe yarayabilir ama bu da bazen oldukça zahmetli bir iş olabiliyor.
yanılmıyorsam kullanabileceğiniz diğer sistemler mevcut.
Konunun uzmanı değilim, umarım daha çok bilgisi olan birisi size yardımcı olur.
Linux Mint depoları da oldukça gelişmiş durumda, denemeniz faydalı olabilir.

yuskem0

Yeni üye
Kayıtlı üye
8 Haz 2019
2
0
1
24
Linux'un ne yazık ki sürücü sorunları çoğu zaman kullanıcıları üzüyor.
Uygun paketleri bulup yüklemek belki işe yarayabilir ama bu da bazen oldukça zahmetli bir iş olabiliyor.
yanılmıyorsam kullanabileceğiniz diğer sistemler mevcut.
Konunun uzmanı değilim, umarım daha çok bilgisi olan birisi size yardımcı olur.
Linux Mint depoları da oldukça gelişmiş durumda, denemeniz faydalı olabilir.
Teşekkürler :)

maxsertanchloe

Yeni üye
Kayıtlı üye
18 Mar 2018
6
0
1
merhaba daha önce biri yazmış aslında ama atmamışsınız galiba, rufusa yazdırılıcak hazır dosyayı atabilme şansınız var mı? çünkü bende sorun çıkıp duruyor da