Milli Eğitim Bakanlığı, Yapay Zeka Destekli MEB Asistan'ı Duyurdu

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Milli Eğitim Bakanlığı, Yapay Zeka Destekli MEB Asistan'ı Duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; öğrencilere, velilere ve öğrenmenlere hizmet verecek MEB Asistan'ı resmen tanıttı.
Yapay zeka destekli MEB Asistan, makine öğrenimi ile kendini sürekli geliştirecek.

Uzaktan eğitim sürecinde hem öğrencilere hem de velilere yardımcı olması açısından geçtiğimiz aylarda,
EBA Asistan’ı hizmete açan Milli Eğitim Bakanlığı;
Ar-Ge, inovasyon ve dijital dönüşüm çalışmalarının bir sonraki adımı olan MEB Asistan’ı resmi olarak tanıttı.
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalara göre MEB Asistan;
18 milyon öğrenci ve velisinin yanı sıra,
1 milyondan fazla öğretmenin sorularını yapay zeka yardımıyla yanıtlayacak ve kullanıcıları izleyecekleri yollarda adım adım yönlendirebilecek.

MEB Asistan, makine öğrenimi ile kendini sürekli geliştirecek

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

“Bakanlık olarak teknolojiyi eğitimin merkezine koyan,
ve faydalarını gördükçe kullanımına daha fazla ağırlık verdiğimiz bir bakış açısıyla hareket ediyoruz.”

diyen Bakan Selçuk, uygulamanın tamamen Türk mühendisler tarafından yerli imkanlarla geliştirildiğini belirtti.
MEB Asistan’ın geliştiricisi olan CBOT’un Ceo’su Mete Aktaş, uygulama ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,
“Ülkemizde uzaktan eğitim desteğinin,
Bilgiye anında erişimin ve dijitalleşmenin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz bugünlerde,
Bakanlığımıza yapay zekâ teknolojimizle destek olmaktan gurur duyuyoruz”
şeklinde konuştu.

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Yapılan açıklamaya göre MEB Asistan,
Gelişmiş makine öğrenimi teknolojisi sayesinde yeni kullanıcı sorularıyla sürekli öğreniyor ve gelişimini sürdürüyor.
MEB’in web sitesine konumlanan asistan,
Soruları yanıtlarken MEB’in yayınladığı içerikleri ilgili web sitesinden alırken,
Herhangi bir güncelleme olması durumunda yine en güncel bilgiyi sunabiliyor.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre MEB Asistan; öğrencilerden gelebilecek burs işlemleri, denklik işlemleri, yurt dışı görevlendirmeler,
Yurt dışında yüksek lisans, bakanlık projeleri, bakanlık mevzuatı, sınavlar,
Kurslar gibi binlerce farklı konudaki soruyu yanıtlayabilmek üzere geliştirilmeye devam ediliyor.

MEB Asistan tanıtım videosu

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

MEB Asistan’ı kullanmak için tıklayarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesine ulaştıktan sonra,
Sağ altta bulunan MEB Asistan simgesine tıklayabilirsiniz.
Ayrıca EBA Asistan’ı kullanmak için de tıklayıp EBA’nın resmi internet sitesine ulaştıktan sonra,
Sağ alttaki EBA Asistan simgesine tıklayabilirsiniz.