Bilgi Photoshop PSD Önizlemelerini Görme

• Konbuyu başlatan Master
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 650

Master

Aktif üye
Kayıtlı üye
1 Tem 2017
602
161
43
Photoshop Psd Önizlemelerini Nasıl Görürüz?

Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Eğer Adobenin o meşhur resim düzenleme yazılımı olan Photoshopunu Windows işletim sisteminde kullanıyorsanız Dosya gezgini üzerinden psd dosyalarının önizlemelerinin olmadığını farketmişsinizdir , birçok Psd dosyası ile çalışmak zorunda olan arkadaşlar için gerçekten can sıkıcı bir durum , Adobenin bu soruna neden bir çözüm üretmediği sorusunu bir yana bırakırsak bilmeyenler için kısaca Psd dosyası nedir açıklamaya çalışalım ;

Psd Dosyası Ne demektir?

.PSD dosyası, Adobe PhotoShop'ta kullanılan katmanlı bir görüntü dosyasıdır. Photoshop Belgesi anlamına gelen PSD, Photoshop'un verileri kaydetmek için kullandığı varsayılan bir dosya biçimidir. Ne işimize yarar derseniz mesela bir yazılım arayüzü tasarlarken birçok ikon u deneme imkanı sunuyor hangi renk butonun ne şekilde yazılımı daha cezbedici kılacağını katmanları gizleyip - Görünür yaparak görebiliyoruz. Windows 10 veya önceki sürümlerde Dosya gezgini üzerinden .Psd dosyalarının bulunduğu bir klasörü açarsak aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşırız.

Bunun sebebi dosya gezgininin Birçok yaygın dosya biçimi ile uyumlu olmamasıdır elbetteki Dosya Gezgini bize JPG görüntülerimizin ve MP4 videolarımızın güzel önizlemelerini sunacaktır, fakat Photoshop ve AutoCAD gibi önemli yazılımların dosya türleri bize sadece üstteki resimdeki gibi birer simge olarak gösterecektir. Bunun sebebi Windows'un varsayılan olarak bu dosya türleri için gerekli kodekleri desteklememesidir. (büyük olasılıkla Microsoft lisanslama sorunları nedeniyle resmi olarak bunun için bir düzeltme sağlamamıştır).

Windows 10 Dosya Gezgini'nde PSD dosya Önizlemelerini Nasıl Görürüz?

Eğer Windows işletim sisteminde Dosya gezgini üzerinden .Psd dahil birçok dosyanın öznizlemesini görmek istiyorsanız , SageThumbs isimli ücretsiz uygulamadan faydalanabilirsiniz , Ben yazılımı 1803 üzerind test ettim ve sorunsuz çalıştı yazılımı sayfa sonundaki linkten indirdikten sonra çift tıklayıp kurun.

Yükleme tamamlandıktan sonra içerisinde .psd dosyalarının bulunduğu bir klasör açın , Öncesinde ikon şeklinde gösterilen tüm .psd dosyalarının önizlemelerinin olduğuna şahit olacaksınız.

SageThumbs, yüzlerce dosya türü için önizleme simgesi desteği eklemektedir bu nedenle dosya gezgini ile klasör içlerindeki farklı türdeki dosyaları bir bakışta tanımamızı sağlaması açısından son derece faydalıdır bunun yanında herhangi bir resme sağ tıkladığımızda masaüstü arka planı olarak ayarlama , başka formata dönüştürme , büyütülmüş önizlemesini görüntületme gibi çeşitli özelliklerde sunmaktadır.