Çözüldü Ping Düşürme %80 Oranında Çalışıyor

Yazdır

astek055

Çalışkan üye
Yasaklı üye
15 Mar 2017
626
427
63
31
Bildiğimiz üzere bilgisayar online oyunlarında ping sayınız ne kadar düşük ise o kadar çok performans alıyoruz.
Geçen hafta içerisinde Ping problemi yaşıyordum ve sorunu aşağıda anlatılanları yaparak çözdüm. İşlemleri harfiyen yaptığınız takdirde ping sayınız düşmektedir.
Şimdi;
Kayıt defterinden İnternet Darboğazını Kapatalım
1)
Başlat > Çalıştır’ı açın Ve “regedit” yazıp aratın.

2) Soldaki menü yapısından tıklayarak şu bölümü bulun :
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/services/Tcpip/Parameters/Interfaces/

3) Bir üstteki adımda Interfaces’e tıklamış olduğunuzdan emin olun. Ve sağ taraftaki boş alana dönün. Yandaki alana sağ tıklayıp Yeni > DWORD (32 bit) değerini seçin. (Sisteminizin 64 bit olması sorun değil, Dword değerini 32 bit atayacaksınız.) Yeni oluşan satıra TCPNoDElay ismini verin.

Daha sonra bu değer çift tıklayarak değerini 1 (sağdan Ondalık seçili olsun) yapın. Aynı şekilde;
yeni bir DWORD oluşturun, buna da TCPAckFrequency ismini ve 1 (Aynı şekilde bunuda Ondalık seçili yapıyoruz.) değerini verin.

4) Şimdi regedit’i kapatın. Denetim Masası > Program Ekle Kaldır’a girin. Burada sol tarafda “Windows özelliklerini aç veya kapat” yazısını göreceksiniz. Tıklayın ve gelen listeden “Microsoft Message Queue (MSMQ) Sunucusu” yazanı soldaki kutuya tıklayarak aktif edin (Alt kutucukların hepside seçili olsun) ve Tamam’a basın.
Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve dökümanın 5. adımından devam edin.

5) Bir üstteki dördüncü adımı yaptıktan sonra ayarların uygulanması için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadıysanız bu adım geçerli olmayacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan attıktan sonra tekrar Başlat > Çalıştır ve regedit yazıp giriyoruz (1. adım) Menüden HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/MSMQ bölümüne geliyoruz. Yandaki tarafdaki boş alana sağ tıklayıp Yeni > DWORD (32) Değeri oluşturuyoruz (sağdan Ondalık seçili olsun) ve buna da TCPNoDelay ismini verip değerini 1 (sağdan Ondalık seçili olsun) yapıyoruz.

Ağ ayarlarımıza ince ayar çekelim
1)
Öncelikle Ağ bağlantılarınıza girip Özellikler deyin.
Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2) Burada Altını kırmızı şeritle çizdiğim, QoS Paket Zamanlayıcısı , İnternet Protokolü Sürüm 6 ve Bağlantı Katmanlarının yanındaki kutucukta ki tiki kaldırıp Tamam tuşuna basıyoruz.

3) Daha sonra tekrar Özelliklere tıklayıp, Microsoft Ağları için İstemci seçili iken Yapılandır tuşuna basıyoruz.

4) Buradan Gelişmiş sekmesine geliyoruz ve Akış Denetimini Devre dışı bırakıyoruz.

Yine Gelişmiş sekmesi altında bulunan Hız ve Çift Yönlü Ayarını Modeminizin alabileceği en yüksek hızı, Tam Çift Yönlü Olarak seçin. Örneğin benim modem eski en fazla 100 Mbps destekliyor ben 100 Mbps Tam Çift Yönlüyü kullanıyorum. Sizinki 1000 Mbps veya 1Gbps ise 1000 Mbps Tam Çift Yönlüveya 1Gbps Tam Çift Yönlüyü seçin.

Ağ ayarlarında yapacaklarımız bu kadar Tamam tuşuna basıp pencereyi kapatabilirsiniz. Unutmadan, eğer bu Gelişmiş ayarlar sekmesinde Yeşil Ethernet diye bir seçenek sizde varsa onu mutlaka kapatın. (Yeşil ethernet, elektrikten tasarruf etmek için ethernet girişinin voltajını düşürür ve bağlantı yavaşlamasına sebebiyet verir. Bu yüzden Yeşil Ethernet ayarını Mutlaka kapatmanız gerekir.)

DNS Ayarlarını Kullanalım
Türk Telekom'un dns adresleri, Hükümet tarafından çok müdehale edildiği için oyun içinde gecikmelere sebep olabilir. Bu sebeple DNS ayarlarını değiştirmek yararınıza olabilir. DNS ayarlarını değiştirmek için;

1) Ağ bağlantılarınıza girip Özellikler penceresinden İnternet Protokolü Sürüm 4'ü seçip Özelliklerdeyin.

2) Karşımıza gelen pencerede, alt kısımda Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan seçeneğini seçip Google veya Yandex DNS sunucularının adreslerini giriniz.

Şimdi de önceki bozuk internet bilgilerini silelim
1)
Başlat > Çalıştır’ı açın Ve “cmd” yazıp cmd.exe'yi yönetici olarak çalıştırın.

2) Açılan cmd Komut ekranına aşağıdaki kodları sırasıyla yazıp her yazdığınızda enter tuşuna basın:

netsh int ip reset resetlog.txt

ipconfig /flushdns

netsh winsock reset

Üstteki kodları sırasıyla yazıp enter tuşuna bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

NOT: resetlog.txt adlı dosya bulunamıyor diyorsa, C sürücüsüne girip yeni bir metin belgesi oluşturun ve adını resetlog olarak değiştirin.

Artık internet veri akışındaki tıkanıklıkları giderdik, ms değerleriniz eskisine göre daha iyi olacaktır.

Konu alınmıştır ve denenmiş olup çalıştığı doğrulanmıştır.

Unutmayınız.
Buradaki işlemler yapılırken yanlış işlem yapıldığı takdirde cihazınızda zarar oluşabilir ve Cihazda oluşacak zarardan ve sorumlu değilimdir.

Ekli dosyalar

• 541902268_preview_Ağ Ayarları 3.jpg
    541902268_preview_Ağ Ayarları 3.jpg
    51.6 KB · Görüntüleme: 50
Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: silivriserdar