Root Reeder M7 Plus Root

Yazdır

ozgurgunnes

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Ocak 2018
6
0
1
43
Çok sağolun. Günlerdir test ediyorum. Rootlu harika çalışıyor. Tablete o kadar çok root atmak istiyordum ki sırf şu root isteyen F.lux yazılımını (ekrandaki mavi ışığı gerçekten azaltan uygulama, layer kullanarak değil, gerçekten ışığın renkleriyle oynayan) kullanmak için...

Cihazım Reeder M7 Plus. Yukarıdaki adımları her ne kadar adım adım yapmaya çalışsam da sırası karıştı gibi. O yüzden bir de ben paylaşayım belki birilerine faydalı olur...

Anlatım çok uzayınca bölümlere ayırdım. Tekrardan emeği geçenlere (Rom'u paylaşan braveturks ve Root olayını aşan TechnicaL'a) ve mobilkulup.com'a teşekkürler.

BÖLÜM A - NASIL ROOT OLDU

• Öncelikle forumda bulunan STOCK ROMu yükledim. (Stock rom = üreticinin orijinal romu). Sürüm bilgisi Reeder M7 B3.9 oldu. Bunu yapmanız şart mı bilmiyorum hazır uğraşmışken son sürümü rootlayayım istedim hepsi bu...

• ADB ve Fastboot için alternatif tool: Minimal ADB and Fastboot diye aratın, indirip kurduktan sonra C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizininde cmd-here çalıştırın. Burada fastboot ve adm komutlarını kullanabilirsiniz... Bu tool hem güncel hem başka gereksiz şey içermiyor.

• İlk adımları yaptım. Geliştirici seçeneklerini açtım, "OEM kilit açma" Ve "Usb Hata Ayıklamayı" etkinleştirdim.

• Bilgisayar telefonu tanısın diye driverlarını yükledim. Nihayetinde USB ile bağladım.

• C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizininde cmd-here çalıştırdım.

• Cihazı fiziksel tuşlar kullanarak kurtarma modda vs açmak zorluyor beni, o yüzden sadece komutlarla çalıştım. C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot dizininde cmd-here çalıştırdım.
(Cihazı aslında (Güç) ve (Vol+) tuşlarına aynı anda basmak yerine 3-4-5 saniye öncelikle sadece GÜÇ tuşuna basıp ondan sonra Vol+ yapmak gerekiyor, yapamayan arkadaşlar bir de böyle denesin, ama dediğim gibi bunu yapmak yerine komutlarla da oluyor.)

• Bilgisayardaki Cmd penceresinde adb devices yazdım. Tablette bir uyarı yazısı çıktı: USB hata ayıklamasına izin verilsin mi? şeklinde... Bu bilgisayardan her zaman izin ver'i de seçerek izin verdim. Cmd penceresinde cihazın seri numarası göründü artık adb bağlantısı kuruldu. (Eğer olmazsa driverları yeniden arayın yükleyin, adb kill-server komutu verip tekrar deneyin)

• Cmd penceresinde adb reboot-bootloader komutuyla cihaz kendini kapadı, fastboot modunda açıldı. Ekranın en altında FASTBOOT MODE yazısı vardı.

• Bilgisayar gerçekten telefonu görüyor mu diye Cmd penceresinde fastboot devices yazdım. Orada da seri numarasıyla gördüm bağlandığından iyice emin oldum.

• Cmd penceresinde fastboot oem unlock komutuyla Oem Bootloader kilidini açtım, hatırlamıyorum orada bir soru vardı. Unlock etmek istediğinizden emin misiniz şeklinde... Olumlu cevap verdim sanırım YES için Vol UP butonuydu. Nihayetinde Oem Bootloader kilidini açtım.

• Ardından fastboot reboot komutuyla cihazı yeniden başlattım. Sonra cihazın deliğinden resetledim. Your device has been unlocked and can't be trusted yazısı çıktı. İyice açılmasını bekledim. Epey uzun sürdü.

• Sonra cihazı kapadım... Cihazın usb bağlantısını da kestim. Sp Flash Tool açtım. Scatter dosyasını gösterdim. Recovery olan yere iki kere tıklayarak TWRP 3.1.1.0 Port By TechnicaL sürümlü recovery.img dosyasını gösterdim. DOWNLOAD 'a bastım, ondan sonra cihazı bağladım ve cihazı açtım. SP Flash ekranda yeşil OK işlem tamamlandı çıktı.

• Artık STOCK recovery TWRP recovery oldu. Ama dediğim gibi tuşlara basmayı tam yapamadığından yine komutlarla işimi gördüm. Cihaz açıldıktan sonra adb reboot recovery ile kurtarma moduna açılmasını sağladım.

• TWRP'nin açılış mesajı vardı onları hatırlamıyorum, bir şekilde o kısımları geçtikten sonra... INSTALL menüsünden Magisk-vXX.Y(ZZZZ).zip dosyasını yükledim (Ben de MicroSD kart yoktu, o yüzden önce MOUNT menüsünden Mount USB Storage ile tabletin iç hafızasındaki dosyalarını bilgisayara bağlayıp oraya zip dosyasını attım, sonra unmount yaptıktan sonra INSTALL olayına geçtim)
Nihayetinde! MAGISK kurulu, rootlanmış bir tabletim oldu.

BÖLÜM B - OEM KİLİDİNİ ve KURTARMAYI ESKİ HALE GETİRME (yapmanız şart değil)

Olur ya bir gün tablet bozulur ve açılmaz sonra bu şekilde garantiye gider diye, ayrıntılı anlatmayacağım, orijinal recovery flashladım ve fastboot oem lock ile yeniden kitledim. Ayrıca cihazın açılışına da şifre koydum. Böylece şifreli diskte rootlu olduğu bilinmeyen, kurtarması orijinal cihaz oldu. Ama bence yapmayın bir terslik olur açılmaz keyfiniz kaçmasın ilk günden...

BÖLÜM C - ROOTLU CİHAZDA NELER YAPABİLİRSİNİZ:

1 - GEREKSİZ HER ŞEYİ SİL

Lucky Patcher ile bazı sistem dosyalarını sildim. (Lucky Patcherın Ayarlarında Filtre seçeneklerinde Sistem uygulamalarını açınca çıkıyor) (Lucky Patcher yerine Jumobile'ın System App Remover (ROOT) yazılımı da olabilir, başka yazılımlar da var, tercih sizin)

Sildiklerim:

• Reeder'ın spy diyebileceğim uygulaması
    Fotaup şeklinde geçen güncelleme uygulaması
    Yine garip bir market uygulaması
    Filmbox uygulaması, oyunlar, ofis programları
    Bütün instagram, facebook, whatsapp, Google Kitaplar, Filmler, Müzik vs vs hepsi
    Hepsini sildim. Sistem uygulamalarında silerken aşırı dikkat edin. MTKLogger vardır mesela onu silerseniz bir daha GPS çalışmaz gibi... Tablette müthiş yer açıldı, Ram 700 civarı geziniyordu, 450'ye düştü.
2 - MAGISK modülleri. Kendi içerisinde yer alan modüllerden uygun gördüklerimi kurdum. Örneğin arkaplanda çalışan Youtube uygulaması gibi...

3 - XPOSED modülleri. Her ne kadar banka ve bazı oyunlarda SafetyNet ile XPosed kurulu olduğu anlaşılsa da benim için oradaki modlar önemliydi. GravityBox ve Protect my Privacy gibi...

4 - Lucky Patcher ile Android yamalar yapmak ve Yine marketteki ROOT isteyen bütün uygulamalar...

neleri kaldırdığınızı tam olarak yazabilirseniz çok sevinirim ben birşeyler kaldırıyorum google playstore a hesap ekleyemiyorum çöküyor hatta cihazın tamamen çöküp açılmadığı oluyor buraya ekran görüntüsü atacaktım ama bir türlü elim gitmedi. lütfen neleri kaldırdınız bana root uninstallerı açıp kaldır sekmesine gelip sistem uygulamalarının son halini ekran atabilir misiniz

bir de xposed framework yüklemek istiyorum hangi apk yı yüklemeliyim

Son düzenleme:

ozgurgunnes

Yeni üye
Kayıtlı üye
16 Ocak 2018
6
0
1
43
bir de konuyla alakasız olarak orta tuş home button bozuldu bende basınca algılamıyor alttaki orjinal ekran tuşlarını kaldırıp üzerinde home button olan başka bir tane yüklemek istiyorum softkeys yani ama orjinali root attıktan sonra nasıl tamamen kaldırabilirim

Son düzenleme:

MK007

Yeni üye
Kayıtlı üye
23 Şub 2018
8
0
1
54
Arkadaslar orjinal ROM varmi ? ve asil yukleyebirim. Cok tesekurler...

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
İşlemci üzerindeki yapışkanı kaldırabilir misiniz?
Bir de ELINK yazan bölümün daha net bir fotoğrafını eklerseniz iyi olur.

MK007

Yeni üye
Kayıtlı üye
23 Şub 2018
8
0
1
54
İşlemci üzerindeki yapışkanı kaldırabilir misiniz?
Bir de ELINK yazan bölümün daha net bir fotoğrafını eklerseniz iyi olur.
Görseli görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Flash parlamasin diye belli yatay bir aciyla cekmem gerekiyordu. Ayrica chiplerden birinin ustundeki yazi cok silik maalasef (?CPU). Dilerim yardimci olur. Tesekurler

Moderatör tarafında düzenlendi:

MK007

Yeni üye
Kayıtlı üye
23 Şub 2018
8
0
1
54
Yeni Fotografalari gondermisdim. ELINK yazisi H801V_V1_201721 .
Tesekurler

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com

MK007

Yeni üye
Kayıtlı üye
23 Şub 2018
8
0
1
54
Paylaşılan yazılım sizin cihazınız ile uyumlu gibi duruyor.
Cihazınızı bilgisayarınıza bağladığınızda, Aygıt Yöneticisi'nde cihazınızı görebiliyor musunuz?

Medyayı görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.
Ben farkli sekilde yuklemeleri denerken format + download u da denedim. Yani format da cekmis oldum. Evet Video daki gibi islemi tumuyle tamaliyabiliyorum. Yesil OK geliyor ama acilmiyor. Acaba bootlader u lock ettiysem bir sekilde, artik izin vermiyor olabilirmi ? Ozetle video daki gibi yukluyorum ama yinede acilmiyor (logo da yok). Tesekurler...

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
Ben farkli sekilde yuklemeleri denerken format + download u da denedim. Yani format da cekmis oldum. Evet Video daki gibi islemi tumuyle tamaliyabiliyorum. Yesil OK geliyor ama acilmiyor. Acaba bootlader u lock ettiysem bir sekilde, artik izin vermiyor olabilirmi ? Ozetle video daki gibi yukluyorum ama yinede acilmiyor (logo da yok). Tesekurler...

Sorunun ne olduğunu ne yazık ki tam olarak anlayabilmiş değilim.
Araştırdım ama ne yazık ki size önerebileceğim başka bir yazılımda bulamadım.
Sanırım Reeder ile iletişim kurmanız yararınıza olacaktır.

MK007

Yeni üye
Kayıtlı üye
23 Şub 2018
8
0
1
54
Sorunun ne olduğunu ne yazık ki tam olarak anlayabilmiş değilim.
Araştırdım ama ne yazık ki size önerebileceğim başka bir yazılımda bulamadım.
Sanırım Reeder ile iletişim kurmanız yararınıza olacaktır.
Cok tesekur ederim onerileriniz icin...Bir sekilde bootloder lock ise(benim yapdigim bir yanlislik sonrasi;, bir ara acip kapamisdim) bu yontemle halen rom yukleyebilirmiyiz yoksa artik mukun degilmi sizce...

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
Cok tesekur ederim onerileriniz icin...Bir sekilde bootloder lock ise(benim yapdigim bir yanlislik sonrasi;, bir ara acip kapamisdim) bu yontemle halen rom yukleyebilirmiyiz yoksa artik mukun degilmi sizce...

Daha önce de belirttiğim gibi, ne yazık ki cihazınızın durumu hakkında net bir bilgiye sahip değilim.
Cihazınıza daha önce yazılım yüklemesi yapabildiğinize göre, tekrar yapabilmeniz gerekmektedir.

Nar

Yeni üye
Kayıtlı üye
18 Kas 2017
24
11
3
Çok Önemli Duyuru: Magisk 15.3'ü kurmuştum, haftalardır sorunsuz kullandım, bugün 16'ya güncelleyeyim dedim bootloop oldu. Format atmak zorunda kaldım. Her şeyi kaybettim. Sayısız denemelerimden sonra kendim açımdan KESİNLİKLE söyleyebilirim ki Magisk 16 sorun çıkarıyor...

Şimdi en kısa yoldan TEK SEFERDE Orijinal Stock ROM & Twrp Recovery kurmayı anlatıcam. Önceki anlatımımı unutun. OEM unlock, fastboot, geliştirici seçenekleri vs hiçbirine gerek yok. Aşağıdakileri yapın en kısa yoldan işiniz tamam.... Bu işlem Reeder M7 Plus ile yapıldı. Yazının uzunluğuna bakmayın 15 dakikalık işlem. Sadece hata yapmaktan çekinen arkadaşlar olur diye tane tane yazıyorum.

1 - Tabletin iç hafızasında önemli verileriniz varsa yedekleyin. SD Kart dışındaki her şey formatlanacak çünkü. Özellikle kurduğunuz hesap varsa şifresini unuttuysanız son kez hatırlatıp kurtarınız. Tabletinizi şarj da edin. Sonra kapatın. Kapatamıyorsanız USB şarj yerinin yanında reset boşluğu var, orayı sivri bir cisimle basın. Tabletiniz kapanacaktır.

2 - Forumda braveturks'ün paylaştığı Stock Rom'u indirin. Gerekli tüm driverları kurun. SP Flash Tool uygulamasında (bendeki sürüm SP_Flash_Tool_v5.1720_Win olarak geçiyor) Stock Rom klasöründeki Scatter.txt dosyasını açın. DOWNLOAD derseniz orijinal stock rom yüklenir. DOWNLOAD demeyin. Bir değişiklik daha yapacağız... Pencere açık kalsın.

3 - Bu başlıkta bulunan TechnicaL'ın hazırladığı TWRP 3.1.1.0 dosyasını bilgisayarınıza indirin. SP Flash Tool uygulamasında recovery satırındaki Location sütununa iki kere tıklayın ve TWRP recovery olan dosyayı seçin (adı recovery_212545.img olarak geçiyor)... TAMAM bu kadar. Artık listenizde Stock Rom ve Custom Firmware olan bir sistem hazır. Şimdi DOWNLOAD'a basın.

4 - Kapalı konumdaki tabletinizi USB ile bağlayın. (Eğer sürekli Bootloop döngüsünde olan tablet varsa da bağlayın, yeter ki bağlayın) Eğer driverlar vs eksik değilse flash işlemi başlayacak. 5-10 dk sürüyor. Bu süre boyunca ASLA kabloyu çıkarmayın, oynatmayın, bilgisayarı kapatmayın, işlem yarıda kesilmesin. %100 olana kadar sabırla bekleyin. YEŞİL Tik işareti çıkarsa flash işlemi sorunsuzca bitmiştir.

5 - Kabloyu çıkarın. Şimdi. Güç tuşuna (POWER) 3 saniye basılı tutun, 4. saniyede Ses açma (Vol+) tuşuna basılı tutun. Karşınıza 3 seçenekli bir yer çıkınca tuşları bırakın... Sadece ses açma (V+) tuşu kullanarak Recovery Mod'a gelin, Ses kısma (V-) tuşuyla seçimi yapın.
5 olmadı - 5'i yapamadıysanız cihaz normal açılacak, kurulum moduna geçecek, onu beklemeyin, resetleme düğmesinden resetleyin, 10 saniye bekleyin, tekrar 5'i uygulayın. TWRP kurtarmaya geçin bir an önce.

6 - Artık TWRP Kurtarması başlayacak. Bundan sonrası kolay.
6a - Select Language - Turkish seçin
6b - Değişikliklere İzin Vermek için Kaydır'ı sürükleyin
6c - Bağla'yı seçin. USB Depolamayı Bağla seçin. Bilgisayarım klasöründe disk görünecek. Eğer SD Kartınız varsa o görünür, yoksa iç hafıza görünür her neyse.
6d - Magisk-v15.3(1531).zip indirip diske kopyalayın, zipten çıkarmayın, zipi olduğu gibi kopyalayın. DİKKAT: Güncel olsun diye Magisk 16 seçmeyin, çünkü sistemi bootloop yapıyor. Sadece bahsettiğim Magisk-v15.3(1531).zip birebir bu dosyayı bulup, bağladığınız diske kopyalayın.
6e - Kopyalama işleminden sonra tablete gelip, Çıkar deyin. Geri gidin.
6f - Yükle'ye basın. Buradan sonra Magisk-v15.3(1531).zip'i seçmelisiniz. Nereye kopyaladıysanız bir şekilde seçin.
6g - Zip imza doğrulaması ve Reboot after installation kutucuklarını da işaretleyip, Flashlamayı onaylamak için kaydır'ı sürükleyin.

BU KADAR BİTTİ. Uzuuun bir başlatma sonrasında İLK günden Magisk kurulu Rootlu orijinal işletim sistemli tabletiniz hazır!!!

TAVSİYELERİM:

7 -
Tabletinizi internete bağlamayın! Kurulum adımlarını boş geçin hep. Veri meri gitmesin firmaya
8 - Güzel bir sistem kaldırma uygulaması bulun, adını APK olarak aratıp indirin, tamamen size kalmış (ben Lucky Patcher'ı tercih ediyorum. Filtre seçeneklerinde sistem uygulamarını göster derseniz hepsi çıkıyor, uygulamaları duruma göre dondurup kaldırıyorum, Resmi siteleri )

neleri kaldırdığınızı tam olarak yazabilirseniz çok sevinirim ben birşeyler kaldırıyorum google playstore a hesap ekleyemiyorum çöküyor hatta cihazın tamamen çöküp açılmadığı oluyor buraya ekran görüntüsü atacaktım ama bir türlü elim gitmedi. lütfen neleri kaldırdınız bana root uninstallerı açıp kaldır sekmesine gelip sistem uygulamalarının son halini ekran atabilir misiniz

9 - Şu uygulamaları kaldırdım:
  • Popüler Uygulamalar - reeder.com.tr.uygulamalar
  • Reeder ID - reeder.id (Reeder'ın 1 numaralı SPY yazılımı bence, ASLA kullanmayın)
  • Yazılım Güncelleme - com.adups.fota (Oreo vs çıkmadığı sürece, elinizdeki sistem gayet güncel stabil bence, hiç gerek yok buna da, istiyorsanız devredışı bırakın, ama ben kaldırdım)
Bence bu uygulamalar en zararlılarıydı. Tamamen Reklam / Takip yazılımları. İlk onlardan kurtulun. Daha sonra neler silindi:
  • Android Easter Egg - com.android.egg
  • SimProcessor - com.mediatek.simprocessor
  • SimRecoveryTestTool - com.mtk-telephony
  • Hardware Check - elink.com (Aşırı gereksiz izinleri olan bi yazılım, güvenemem)
  • Çeşitli Ekran koruyucuları adını not etmemişim...
Daha sonra sildiklerim:
  • Tek tek yazmayacağım, Google Müzik, Kitap, Oyunlar, Chrome, Instagram, Facebook, Whatsapp, Gmail alayını uçurdum.
Geri kalan listede gereksiz gibi görünen, ama önemli uygulamalar olabilir. Daha da kurcalamayın sistem kararsız hale gelebilir. Eğer kaldırmaktan korkuyorsanız, en azından DEVREDIŞI bırakın önce, bir süre kullanın bir sıkıntı yaşamıyorsanız kaldırın. Sistem uygulamasının kaldırmanın geri dönüşü yok gibi...

10 - Şu uygulamaları yükledim:
  • XposedInstaller_3.1.5-Magisk.apk ve bunun zip dosyası xposed-v89.2-sdk24-topjohnwu.zip.... Önce Magisk açtım, modül yükle kısmından xposed-v89.2-sdk24-topjohnwu.zip dosyasını göster, bu dosyaya basılı tut, sağ üstte AÇ diyeceksin zip flaslanacak. Daha sonra XposedInstaller_3.1.5-Magisk.apk kur. Tableti yeniden başlat.
  • Xposed modüllerinden: Private My Privacy ve GravityBox [N]
  • Google Playstore'u devredışı bıraktım, Yalp Store kullanıyorum, çok başarılı, süzme seçenekleri çok iyi... İndirmek için buraya .

bir de konuyla alakasız olarak orta tuş home button bozuldu bende basınca algılamıyor alttaki orjinal ekran tuşlarını kaldırıp üzerinde home button olan başka bir tane yüklemek istiyorum softkeys yani ama orjinali root attıktan sonra nasıl tamamen kaldırabilirim

• Senin için araştırdım Custom Navigation Bar buldum (indirdiğim Custom Navigation Bar v0.8.6 [Pro].apk olarak geçiyor ama pro değildi her neyse). Xposed kurulu da olmalı sanırım. Epey ayrıntılı seçenekleri var. Sistemin kendi orijinal navbar'ı kaldırmayı neden istedin bilmiyorum ama bu uygulama gayet iş görüyor.

• Beğen
Tepkiler: silivriserdar