Samsung R540 Bağlı Hoparlör veya Kulaklık Yok Sorunu

Yazdır

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda bağlı hoparlör veya kulaklık yok sorunu alıyorum hiç bir şekilde ses gelmiyor model r540 samsung kendi sitesinden driverini indirdim gene sorun çözulmedi kulaklık yahut başka hoparlör takınca da ses yok ses kartının bilgilerini öğrendim ama driverini bulamadım driverpack ve benzeri programları da denedim gene sorun çözulmedi

ses kartın bilgileri ati radeon hdmi @ ati rv710 / 730/740

bunun driverini bulabilirseniz yahut nasıl ses sorunu nu çözebilirim yardımcı olursanız çok makbule geçer teşekkürler şimdiden

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda bağlı hoparlör veya kulaklık yok sorunu alıyorum hiç bir şekilde ses gelmiyor model r540 samsung kendi sitesinden driverini indirdim gene sorun çözulmedi kulaklık yahut başka hoparlör takınca da ses yok ses kartının bilgilerini öğrendim ama driverini bulamadım driverpack ve benzeri programları da denedim gene sorun çözulmedi

bunun driverini bulabilirseniz yahut nasıl ses sorunu nu çözebilirim yardımcı olursanız çok makbule geçer teşekkürler şimdiden

Öncelikle cihazınızdaki ekran ve ses kartı sürücülerinin tamamını kaldırınız.
Otomatik olarak sürücü yükleyen programları kullanmayınız.
Onlar böyle sorunlara neden olabiliyorlar.
Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
Daha sonra cihazınızın sürücülerini indiriniz ve yükleyiniz.
Sürücüler sayfanın alt tarafında.
Sorununuz çözülecektir.

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
merhaba dediğiniz gibi yaptım yalnız sorun devam etmekte format dahi attım lakin sorun çözulmedi başka bir öneriniz var mıdır acaba ?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
merhaba dediğiniz gibi yaptım yalnız sorun devam etmekte format dahi attım lakin sorun çözulmedi başka bir öneriniz var mıdır acaba ?

Bios ayarlarını varsayılan ayarlara çekmeyi denediniz mi?
Bir de ses çıkış portunu kontrol etmeniz faydalı olacaktır.
Zaman zaman portun içine sokulan yabancı cisimler sorunlara neden olabiliyor.
Şayet sorun donanım kaynaklı değilse:
Yaptığınız işlemlerden sonra sorun yaşamamanız gerekiyor.
Sorun donanım kaynaklı ise, en az maliyetle, USB ses kartı kullanarak cihazınızdan ses çıkışı sağlayabilirsiniz.

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41

Bu yazdığınız ekran kartının hdmi ile kullandığı ses kartı bununla dahili hoparlörlerden ses alamazsınız muhtemelen sisteminizdeki ses çipi yanmış yada biosdan devre dışı bırakılmış o sebepten ses alamıyorsunuz.Çözüm olarak Biosunuzu kontrol edin ses kartını aktif veya pasif yapabildiğiniz bir seçenek var ise aktif yapın şayet yok ise ses çipiniz yanmıştır değişimi maliyetli olur onun yerine hdmi aparatlar mevcut üzerinde ses kablosu olan onlardan edinip harici hoparlör bağlayabilirsiniz yada usb portlarınız sağlamsa usb ses kartı kullanabilirsiniz.

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
merhaba bios u kkontrol ettim sıfırladım , bios pilini çıkarıp tekrar taktım yine sorun devam etti
ses portlarına baktım içleri temiz
interneten araştırdım bazı yerlerde ses kartının driveri kurulmadığı için bu sorun olmuş diorlar
ses kartın bilgileri ati radeon hdmi @ ati rv710 / 730/740 ben aradım yalnız bulamadım bu driveri

ses çipini değiştirebilirim bende hurda laptop var bir tane ama programsal olduğundan bahsediliyor eğer gerçekten programsal ise aparat takmak istemem iki gun sonra satmak isterim fiyat kırılır alıcısı az olur çipi değiştirmeyi tercih ederim

bahsetiğim ses driverini bulmam da yardımcı olabilir misiniz acaba yahut başka bir yolu var mıdır bunu tamir etmede tamir malzemelerim var sıcak hava lehim makinesi vs

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
merhaba bios u kkontrol ettim sıfırladım , bios pilini çıkarıp tekrar taktım yine sorun devam etti
ses portlarına baktım içleri temiz
interneten araştırdım bazı yerlerde ses kartının driveri kurulmadığı için bu sorun olmuş diorlar
ses kartın bilgileri ati radeon hdmi @ ati rv710 / 730/740 ben aradım yalnız bulamadım bu driveri

ses çipini değiştirebilirim bende hurda laptop var bir tane ama programsal olduğundan bahsediliyor eğer gerçekten programsal ise aparat takmak istemem iki gun sonra satmak isterim fiyat kırılır alıcısı az olur çipi değiştirmeyi tercih ederim

bahsetiğim ses driverini bulmam da yardımcı olabilir misiniz acaba yahut başka bir yolu var mıdır bunu tamir etmede tamir malzemelerim var sıcak hava lehim makinesi vs

Bildiğim kadarıyla bu cihazların Recovery bölümü mevcut.
Siz geri yükleme yapmıyor, sıfırdan işletim sistemi yüklüyorsunuz değil mi?
Yüklediğiniz işletim sistemi hangisi?

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
win 7 32 bit ultimate
win 10 32 bit home

her ikisinde de driver görmedi aidata64 ve everest programlarından baktım ses kartı ati radeon hdmi @ ati rv710 / 730/740 lakin bende bu driver yok bulamadım da hep reklam yahut viruslu siteler çıktı ses kartının driverini bulup yüklersem sorun hala çözulmez ise çipi ni değiştirmeyi denicem biosun da ses açma kapama gibi bir ayar görmedim ben

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Sizin cihazınızın ses kartı realtek ve siz aygıt yöneticisinde görmüyorsunuz. Sadece hdmi ses aygıtını görüyorsunuz ati ekran kartı sürücüsü ile birlikte kurulur o ve kurulduğunda hdmi kablo ile hdmi bir aygıta bağladığınızda ses alırsınız kısacası ses çipinizi değiştirmelisiniz.

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
laptop ' ın şemasını bulabilsem ses cipini değiştiricem ses cipini bulamıyorum

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
onlar uyumsuz benim ankartın numarası bremen-ve rev mp1.1
onlar ın iste gösterdikleri anakart BREMEN2-L

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
mantıklı denicem hemen şimdi ubuntu kurayım dedim sıfırdan onu deniyorum eğer ubuntu ses verirmezse kesin bir şekilde donanım olur die duşunuyorum ubuntu da olmazsa tek tek tum cipleri aratıp bulurum inş teşekkürler

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
ubuntu kurdum ses simgesi çalıştı ama ses gelmedi bende söktum laptop u ses cipi nin numarasından ona özel olan driveri dahi kurdum sorun yine çözulmedi elimde bulunan hurda laptop anakartlarının ses entegreleri uyumlu değildi yine de sökup tekrardan taktım buna ragmen çalışmadı çin den entegreyi spariş edicem 5,10 tanesi 10 tl ye türkiye de tanesini 20 tl ye satıyorlar en uygun fiyata geçici olarak harici ses kartı satın aldım 12tlye çinden gelen sparişlerle tekrardan bu olaya el atıcam şuan için donanımsal arıza görunuyor

Son düzenleme:

lostalbi

Üye
Kayıtlı üye
12 Kas 2018
67
7
8
33
bios güncelemeyi bulabilseydim belki biostandır samsung update serial numarasını ve model numarasını çıkartmasına ragmen listede laptobum yoktu driverini biosunu indirip kuramadım samsung kendi sitesinde driver var ama bios paylaşılmıyor yahut bios yükleme dosyası verilmiyor biosunu günceleyebilsem belki sorun çözulurdu

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,512
5,653
163
www.yavuzcakar.com
bios güncelemeyi bulabilseydim belki biostandır samsung update serial numarasını ve model numarasını çıkartmasına ragmen listede laptobum yoktu driverini biosunu indirip kuramadım samsung kendi sitesinde driver var ama bios paylaşılmıyor yahut bios yükleme dosyası verilmiyor biosunu günceleyebilsem belki sorun çözulurdu

Sizin sorununuz donanım kaynaklı.
Bios'u varsayılan ayarlara çekmenize rağmen donanım görünmüyorsa, sorun büyük olasılıkla donanım kaynaklıdır.
Bu nedenle Bios konusuna fazla takılmayınız.

Zaman zaman farklı Bios yüklemeleri sorunlara neden olabiliyor, bu doğru.
Lakin cihazınıza ait olmayan bir Bios'un cihazınıza yüklenmesi başlı başına özel bir marifet gerektirir.
Sizin cihazınız için böyle bir işlem yapıldığını düşünmüyorum.
Bu gibi işlemler genel olarak zorunlu ve cihazların farklı amaçlarla kullanılması zuhur ettiği hallerde yapılmaktadır.