Yardım Sony Xperia M5 Hard Brick Sadece Kırmızı Işık

l0tr0

Yeni üye
Kayıtlı üye
6 May 2018
24
1
3
34
Mobilkulüp ailesi merhaba,

Sony Xperia M5 Aqua cep telefonuma Flashtool kullanarak yazılım atarken yarıda kesildi. Kesilme sebebini bilmiyorum kendi orjinal kablosu kullanılarak tam şarjlı yapıldı ve bütün adımlar tek tek uygulandı. Daha önce 1 kez daha attığım için hatanın benden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Önce telefon bağlantısının kesildiğine dair Usb sinyalini duydum daha sonra flashtooldan durumu kontrol etmek için loglara bakarken program da kapandı.

Cihazımın şuanki durumu sadece şarja taktığımda kırmızı ışık yanıyor ve iki gün bile bıraksam sadece kırmızı ışık yanıyor. Flash moduna almak için pc ye bağladığımda yine sadece kırmızı ışık yanıyor ve bilgisayarım kesinlikle cihazı görmüyor. Biraz araştırma yaptım ve kurtarma modu için tuş kombinasyonları varmış onları da denedim ve cihazımdan hiçbir tepki alamadım.

Yabancı forumlardan birinde hintçe bir yazı buldum çevirdim ve mtk işlemcili bir cihaz olduğu için SP FlashTool ile scatter yükleyerek ve rom dosyaları ile bu şekilde olan sony cihazları kurtardıklarını gördüm. Ama M5 için ne scatter bulabildim nede rom. Forumda verilen MTK manuel driverlarını pc ye bir umutla yükledim ve cihazımı bağladığımda usb bağlantı sesi geliyor windows 10 dan ama kesinlikle başka hiçbir aksiyon yok. Cihazın arka kapağını açıp bataryayı çıkarıp taktım falan herşeyi denedim.

Sanırım servise götürmem gerekli ama garantisi dolduğu için henüz gitmedim servise. Son olarak buraya yazarak parlak fikir çıkar mı diye şansımı denemek istedim :)

Şimiden teşekkür ederim.

l0tr0

Yeni üye
Kayıtlı üye
6 May 2018
24
1
3
34
, burada ihtiyacınız olan her şey mevcut.
İndiremediğiniz bir şey olursa, nasipse size yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam buradaki talimatlar normal yükleme talimatları ve bu adımları ugulayabilmek için cihazın en azından flash moduna ulaşılması gerekiyor. Ancak ben ulaşamıyorum. Cihazı flash modunda bağlamak için ses kısma tuşuna basılı tutarak pc ye bağlamak gerekiyor ben bağladığımda hiçbir değişiklik olmuyor. Driverlar yüklü herşey yerli yerinde ama cihazın ışığı kırmızıdan yeşile geçmiyor yükleme için.

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hocam buradaki talimatlar normal yükleme talimatları ve bu adımları ugulayabilmek için cihazın en azından flash moduna ulaşılması gerekiyor. Ancak ben ulaşamıyorum. Cihazı flash modunda bağlamak için ses kısma tuşuna basılı tutarak pc ye bağlamak gerekiyor ben bağladığımda hiçbir değişiklik olmuyor. Driverlar yüklü herşey yerli yerinde ama cihazın ışığı kırmızıdan yeşile geçmiyor yükleme için.

İlla ki benim yerime siz uğraşın diyorsunuz.
Nasipse yarın konuyla alakadar olacağım.
Şimdi Play Station'ı bekletmek olmaz.
:vantilator:

l0tr0

Yeni üye
Kayıtlı üye
6 May 2018
24
1
3
34
İlla ki benim yerime siz uğraşın diyorsunuz.
Nasipse yarın konuyla alakadar olacağım.
Şimdi Play Station'ı bekletmek olmaz.
:vantilator:
Kusura bakma hocam eksik bilgimi mazur gor musait olunca anlatabilirseniz cok utlu olurum :)

Iyi eglenceler

Sent from my CASPER_VIA_E2 using Tapatalk

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Kusura bakma hocam eksik bilgimi mazur gor musait olunca anlatabilirseniz cok utlu olurum :)

Iyi eglenceler

Konuyu biraz araştırdım.
Cihazı hem bataryası sökülü iken, hem de takılı iken farklı tuş kombinasyonları deneyerek bilgisayara bağlamayı önerenler olmuş.
Cihazın daha önce hiç bağlanmadığı bir bilgisayar kullanan olmuş.
Biraz daha araştırayım bakalım neler bulabileceğiz.

l0tr0

Yeni üye
Kayıtlı üye
6 May 2018
24
1
3
34
Konuyu biraz araştırdım.
Cihazı hem bataryası sökülü iken, hem de takılı iken farklı tuş kombinasyonları deneyerek bilgisayara bağlamayı önerenler olmuş.
Cihazın daha önce hiç bağlanmadığı bir bilgisayar kullanan olmuş.
Biraz daha araştırayım bakalım neler bulabileceğiz.
Hocam selamlar az once bataryayi sokerek ayni kombinasyonu denedim fakat pek bir fark olmadi. Normalde cogu mtk cihaza hicbir tus kombinasyonu olmadan sp flash tool ile scatter yukleyerek yazilim atilabiliyor. Neden sony cihazlarda boyle bir olay var ki?

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,505
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Hocam selamlar az once bataryayi sokerek ayni kombinasyonu denedim fakat pek bir fark olmadi. Normalde cogu mtk cihaza hicbir tus kombinasyonu olmadan sp flash tool ile scatter yukleyerek yazilim atilabiliyor. Neden sony cihazlarda boyle bir olay var ki?

İnanın hiç bir fikrim yok.
Henüz konu ile yeterince alakadar olacak zaman bulamadım.
Nasipse ilk fırsatta konu ile alakadar olmaya çalışacağım.

coban32

Çalışkan üye
Kayıtlı üye
10 Tem 2017
759
347
63
41
Cihazınız Xperia M5 iyi bildiğim bir cihaz. Yazılımınızın yarıda kaldığını ve daha sonra hiçbir şekilde bilgisayardan tepki alamadığınızı belirtmişsiniz. Benim fikrim cihaz yazılım atıldığı esnada usb filtreleri yakmış yada soketiniz arızalanmış. Bilindiği üzere soketinizde +5 ve Gnd uçlarının iletmesi şarz için yeterlidir ancak data uçları iletmediğinde pcniz cihazınızı görmeyecektir zaten bahsettiğim filtrelerde bu data uçlarının devamındadır.Ufak bir ihtimalle bataryanızda meydana gelmiş bir sorun olabilir. Sorununuz şuan için donanımsal gibi gözüküyor.