Yardım Xiaomi Redmi 9 eMMC Onarımı

Yazdır

Baracuda07

Yeni üye
Kayıtlı üye
19 Mar 2021
2
0
1
47
Redmi 9 cihazım bir çok kez ekran ışığı titreyerek gidip geliyor ekran simsiyah kalıyor ama çalışmaya devam ediyor
Defalarca yeniden başlatma yapıyorum çok ağır açılıyor donuyor dokunmalari geç algılıyor kaç tane ustaya gösterdim yazılım yuklettim hiç bir işe yaramadı ustalardan birisi bunda emmc arızası var demişti pek bu arızanın çözümünden anlayan yok gibi belki bu forumda bu işi yapan bir ustaya denk gelirim,
Öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler,

jashuva

Üye
Kayıtlı üye
13 Mar 2017
95
41
18
emmc arızası olan telefon hiç açılmaz. emmc arızası genelde telefonun bootunun çalışmaması brick olmasıdır. emmc bozuk olsa hiç yazılım yükleyemezsin. emmc telefonun harddiskidir. anlattığın arıza ekranla, dokunmatikle, ekran flex kablosu ve connektörlerde temas sorunu veya anakart sorunları gibi sebepler olabilir. iyi bir tamircinin bakması lazım. garantisi varsa servise göndermen en iyisi. birde yurtdışı telefonlarda problem daha fazla oluyor. distribütor xiaomi kullanıcıları fazla sorun yaşamıyor.

Baracuda07

Yeni üye
Kayıtlı üye
19 Mar 2021
2
0
1
47
Baslatmada açılma sorunu var redmi yazısında kalıyor ekran ışığı Yok güç ve ses açma kombinasyonu ile yeniden başlatma yapıp bir süre tepkisiz sadece redmi yazısı gidip geliyor 10dk kadar sonra ancak boot menüsü açılıyor ekran parlaklığını otomatikten çıkardım cep modunu kapattım ne yaptıysam işe yaramadı

Paradox

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
22 Ara 2016
14,511
5,652
163
www.yavuzcakar.com
Konuya ek olarak izninizle bazı şeyler eklemek istiyorum:
eMMC, Nand Flash veya benzer donanımlar, yapılarına göre kısmen arızalar yapabilirler.
Burada dikkat edilmesi gereken husus "yapılarına göre" bölümüdür.
Yapılarına göre arızalanan depolama alanlarına bazen veri yazılabilir, lakin okunamaz.
Yani böyle bir cihaza yazılım yükleyebilir ama açamazsınız.
Yine yapılarına göre arızalanan depolama alanlarında veri okunabilir ama veri yazılamaz.
Yani böyle bir cihaza mevcut yazılım ve uygulamalar dışında bir şey yükleyemezsiniz.
Veri yazma gereksinimi duyan uygulamalar ise saçma sapan hatalar vererek size hayatı zehir eder.
Zaman zaman bu durumdaki cihazlara yazılım yüklenebilir ama bu işlemde onların altın vuruşu olur ve bir daha açılmazlar.

Ne yazık ki ülkemizde hakkıyla ana kart üzerindeki bileşenlere müdahale edebilecek teknik servis sayısı çok ama çok azdır.
Gerek eğitim ve deneyim, gerekse gerekli alet edevat ne yazık ki çok ama çok az teknik serviste mevcuttur.
Sözüm meclisten dışarı, ustalarımızın çoğu usta yanında yetişme veya kendi deneyimleri ile bir yerlere gelmedir.
Bu elbette küçümsenecek bir durum değildir lakin ustalarımızın en büyük hataları:
Piyasadan çok kolay edinebilecekleri kitapları dahi edinip okumamalarıdır.
Çoğunun temel elektronik bilgisinden haberi bile yoktur.
Hal böyle olunca piyasa, iPhone Baseband sorununu ısıl işlemle çözen,
Bu işleme maruz kalan cihazın anasını ağlatan, cihazın ömrünü bir anda sıfırlayan fakat yaptığıyla durur duyan ustalara kalmıştır.

Boyutu ve yapısı ne olursa olsun her ana kart incelenebilir, ölçülebilir ve üzerindeki bileşenler değiştirilebilir.
Aslında piyasada ana kart arızası denilen durum neredeyse yok gibidir.
Çünkü ana kartlar baskı devrelerdir ve çok yüksek ısılara ve asitlere bile dayanabilirler.
Elinize kesici veya delici bir alet alıp ana kartı kesip veya delmediğiniz sürece ana karta hiç bir şey olmaz.
Arıza yapan ana kart üzerindeki bileşenlerdir.
Neredeyse hemen hemen her teknik servis ana kartı okuyup ölçemediği veya ana kart üzerindeki parçaları söküp takamadığı için,
Size ana kartın değişmesini söyler ki bu saçmalıktır.

Eskiden elektronik cihazların içinden devre şemaları ve ölçüm noktalarının olduğu baskılar çıkardı.
Televizyon tamircileri radyo ve televizyonları bu kağıtlara bakarak analiz eder, parçaları havya ile söker değiştirirdi.
O zamanlar hiç bir cihazın ana kartı yanmaz ve değişmesi gerekmezdi.

Şimdilerde parça boyutları çok küçüldü, müdahale imkanı yetersizlikler nedeniyle neredeyse yok denecek kadar azaldı.
Bu nedenle de hemen hemen bütün arızalar ana kart değiştirilerek çözülmeye başlandı.

Sizin cihazınızın sorununa gelecek olursak dokunma panelinin üzerindeki çip arızalı olabilir.
Uzaktan net bir şey söylemek güç.
Dokunma panelinde bir sorun yoksa, ekran kontrol çiplerinin kontrol edilmesi faydalı olacaktır.
Kısacası, ana kart değişimi.
:zuhaha:

Son kısım işin şakasıydı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: gen_com