Çözüldü Xiaomi Redmi Note 7 IMEI Repair - Mobil Kulüp'e Özel Anlatım

Aydar

Çalışkan üye
Yönetici
Kurucu
Moderatör
28 Tem 2019
4,619
11,811
163
Meksika
t.me
Xiaomi Redmi Note 7 IMEI Repair Mobil Kulüp'e Özel Anlatım.

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Merhablar, Sevgili MobilKulüp Kullanıcıları. Bugün sizlere Xiaomi Redmi Note 7 IMEI Repair işlemi nasıl yapılır onu anlatacağım.
Bu yapacağınız işlemler Sim 2 için geçerli sim 1, 0 olarak görünecek.

Bu işlemler cihaz sökülüp oluyor EDL Mode üzeri işlemler oluyor.

İşlem anlatımı:
1) Cihazınızı söküp EDL Mode Reset Full EFS Yapıyoruz.
2) Cihazımıza TWRP Yüklıyoruz Magsik'le Root yapıyoruz. Aşadaki verdiğim Root dosyasını indirip ziptan çıkartıp "recovery" dosyasını cmd ana konumuna atıyoruz.
"fastboot flash recovery recovery.img" yaziyoruz ve sonradan "fastboot reboot" yapıp cihazınızı TWRP Mode alıp "Magsik.zip" dosyaını kurulumunu yapınız.

3) Ultimate Multi Tool - GSM Aracımızı açıyoruz. "QC Universal" bölümüne gelip Method bölümünden "NV Method" Seçiyoruz.
IMEI (2) İşlem yapıyoruz. Bu işlem bitikten sonraki işlem QCN Geri yüklemek.

4) IMEI Repair işlemi tamamladıktan sonra "QPST Configuration"le Aşadaki verdiğim QCN Geri yükleyiniz.

QCN Nasıl yüklenir!
QPST Configuration açınız Hemen üste Start Clients tıklayınız Software Download tıklayınız.
Açılan pencerede Restore bölümüne gelip verdiğim QCN Yükleyiniz. Tüm işlemler bu kadar.

Eki görüntülemek için izniniz yok! Lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

Diag açma:
Kod:
adb devices

adb shell

su

setprop sys.usb.config diag,adb
Boxsuz IMEI Repair işlemi Anlatım Sunum @cetoz aittir.

Merhaba,

UMT Dongle olmadan telefona IMEI yazmayı başardım. Buradaki arkadaşların bilgilerinden çok faydalandığım için paylaşmak istedim.

TWRP ile EFS reset yapılması gerektiği için telefonun Unlocked ve Diag port açmamız için de Root olaması gerekiyor.

Yaptıklarımı anlatıyorum;

- @Aydar arkadaşımızın anlatımları ile telefona TWRP yükleyip üstüne Magisk ile Root yaptım.

- Backup kısmından EFS bölümünün bir yedeğini SD karta aldım. Dahili hafızaya almayın ileride onu sileceğiz :)

- Telefonu TWRP ile açıp terminal kısmından (daha sonra adb ile de yapılabildiğini gördüm :) @Aydar arkadaşımızın veridiği aşağıdaki kodları çalıştırdım:

dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst1
dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/modemst2
dd if=/dev/zero of=/dev/block/bootdevice/by-name/fsg

- Telefonu yeniden başlattım fakat IMEI numaraları hala aynı idi, bende bir şekilde EFS'nin resetlenmediğini ya da yeni sürüm MIUI'nin otomatik düzeltme yaptığını düşünerek (ne kadar doğru bilmiyorum) xiaomi.eu sitesinden RMN7'de çalışan en eski sürüm olan 9.3.7 ROM'u indirdim.

- Sürüm düşürdüğüm için TWRP'den Cache, Data, System ve Internal Storage dahil herşeyi silip bu ROM'u yükledim. Bu işlem tüm telefonu sıfırlayacağı için yedeklerinizi almayı unutmayın!

- ROM yüklendikten sonra telefonu tekrar başlattım ve WIFI'ye bağlanıp sadece telefonu Mi hesabım ile aktive ettim ve diğer tüm kurulumları izinleri vs. vermeden devam ettim (Google hesabı, Mi Cloud vs hiç birini kurmadım).

- Ana ekran gelince WIFI ayarlarından bağlandığım WIFI'yi unut diyerek tüm internet bağlantısını kestim (Bir şekilde MI sunucusuna bağlanıp IMEI düzeltiyor olabilir diye paranoyakça davrandım biraz :)) ve telefonu yeniden başlatıp TWRP'ye girdim.

- Tekrar EFS reset kodlarını çalıştırdım ve telefonu yeniden başlattım. Açılınca kontrol ettim ama hala Eski IMEI'ler duruyordu. Yine EFS reset olmadı dedim ama UMT'nin NV method loglarına bakarken gördüğüm gördüğüm bir şeyi denemeye karar verdim. UMT de EFS reset yapıp yeni QCN hazırlıyor ve onu telefona yüklüyordu.

- @Aydar arkadaşımızın verdiği QCN dosyasını IMEI editör programı ile (HEX editörle de olur) açıp IMEI numaramı yazdım ve farklı bir isimle kaydettim.

- Telefonda DIAG port açmak için @Aydar arkadaşımızın verdiği aşağıdaki kodları girdim:

adb devices
adb shell
su
setprop sys.usb.config diag,adb

- QPST ile telefonun QCN dosyasının yedeğini alıp (QPST Configuration -> Start Clients -> Software Download -> Backup) IMEI numarasını değiştirmiş olduğum QCN dosyasını telefona yükledim (QPST Configuration -> Start Clients -> Software Download -> Restore).

- Umutsuzca telefonu yeniden başlattım ama SIM1 boş ve SIM2 girmiş olduğum IMEI olarak geldi!!!

- Süper ama güncellemede sorun olabilir diyerek xiaomi.eu sitesinden MIUI 11 en son ROM sürümü çekip TWRP'den güncelledim, yeniden başlattım ve IMEI hala duruyordu!!

Sanırım en başta da EFS resetlenmişti fakat ben IMEI'leri görünce resetlenmedi sandım. Deneyecek arkadaşlar öncelikle ROM yüklemeden deneyebilirler. Başarılı olamazlarsa gerçekten eski sürüm ROM gerekli demektir :)

Burada bize gerekli her türlü bilgiyi paylaştığı için @Aydar arkadaşıma ve dongle olmadan işlemin yapılabildiğini haber verdiği için @Zeki70 arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Umarım paylaşımın size de faydası olur :)

Sunum By-Aydar'a aittir.
Buradan alıntı yapacakların kaynak belirtmeleri gerekmektedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

walla50

Yeni üye
Kayıtlı üye
1 Eyl 2019
9
0
1
23
Cihazınızı söküp EDL Mode Reset Full EFS Yapıyoruz

işlemi nasıl oluyor ?

Elbiniolaz

Yeni üye
Kayıtlı üye
3 Eyl 2019
7
1
3
43
Cihazın rootlu port ta

setprop sys.usb.config diag,adb acabiliyorum . Nasıl IMEI atacam

Elbiniolaz

Yeni üye
Kayıtlı üye
3 Eyl 2019
7
1
3
43
Beyler bu anlatım sadece telefonculara özel ultimete Multi tool Dodge ile çalışan bir program ve ücretli

• Beğen
Tepkiler: erhan34

s-adanus

Yeni üye
Yasaklı üye
Kayıtlı üye
24 Şub 2017
8
9
3
46
xiaomi redmi note 7